Farklı yüzey işlemlerinin zirkonyum ve lityum disilikat esaslı alt yapıların yüzey sertlik ve bükülme dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigating the effect of different surface treatments on vickers hardness and flexural strength of zirconium and lithium disilicate ceramics
- Tez No: 455311
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP YEŞİL DUYMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasının amacı, estetik sabit protez materyallerinden olan zirkonyum ve lityum disilikat esaslı alt yapılara uygulanan farklı yüzey işlemlerinin, sertlik ve bükülme dayanımı üzerine etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışma kapsamında 25x4x2 mm boyutlarına sahip dikdörtgenler prizması şeklinde 50 adet zirkonyum ve 50 adet lityum disilikat cam seramik kullanılmıştır. Bir grup kontrol grubu olarak ayrıldıktan sonra örnek yüzeylerine frezleme, kumlama, CoJet ve Er:YAG lazer uygulaması yapılmıştır. Her gruptan bir örneğin Taramalı Elektron Mikroskopu (SEM) görüntüsü alınmıştır. Tüm örneklerin yüzey sertlik değerleri belirlendikten sonra bükülme dayanımı testi uygulanıp veriler elde edilmiştir. Sertlik ve bükülme dayanımı testine ait veriler 2 yönlü varyans analizi, gruplar arası çoklu karşılaştırmalar ise Duncan testi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Yapılan varyans analizi sonucunda; farklı yüzey işlemlerinin alt yapıların yüzey sertliklerini anlamlı derecede (p0.05) etkilemediği istatistiksel olarak saptanmıştır. Sonuç: Elde edilen verilere göre, farklı yüzey işlemlerinin alt yapıların sertlik özelliklerini etkilediği, zirkonyumdan hazırlanan örneklerin lityum disilikat örneklere göre daha sert ve dayanıklı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was investigate the effect of different surface treatments on Vickers hardness and flexural strength of aesthetic materials such as zirconia and lithium disilicate ceramics which were used in fixed prosthodontics. Material and Method: In this study, 50 zirconia and 50 lithium disilicate ceramic specimens (25x4x2 mm) were used. After identifying one group as the control group, the grinding, sandblasting, CoJet, Er:YAG laser were applied on the surface of specimens from each group (n=10). Scanning Electron Microscope (SEM) images were taken from one specimen of each group. After applying Vickers hardness test to the specimens, flexural strength test was performed. Obtained datas were statistically analysed with two way analysis of variance and Duncan's multiple comparisons tests. Results: The results of two way analysis of variance showed that, there were statistically significant differences were found between surface treatment groups in terms of Vickers hardness of zirconia and lithium disilicate ceramics (p0.05). Conclusion: As a result of this study it can be concluded that surface treatments could affect the hardness of ceramic materials, therefore zirconia found to be more harder and durable than lithium disilicate ceramics.