Dramatizasyon ağırlıklı yöntemin etkililiği
- Tez No: 4555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmada, ilkokul ikinci sınıf Hayat Bilgisi der sinde yer alan Çevremizde Sonbahar ünitesinin öğretiminde, dramatizasyon ağırlıklı yöntem ile takrir ağırlıklı yöntemin öğrenci başarısına etkileri araştırılmıştır. Araştırmada sözü edilen yöntemlerin etkililiği saptanırken erişi puanları ölçüt olarak kullanılmıştır. Araştırmada problemi iki alt problemden oluşmaktadır. Alt problemderin ifadesi aşağıdaki gibidir. 1. İlkokul ikinci sınıf Hayat Bilgisi dersinin, Çevremizde Sonbahar ünitesinin öğretiminde, dramatizasyon ağırlıklı yöntem uygulanan öğrenciler ile takrir ağırlıklı yöntem uygulanan öğrenciler arasında ön testte elde ettikleri başarı ile son testte elde ettikleri başarı arasında anlamlı bir fark var mıdır? 2. İlkokul ikinci sınıf Hayat Bilgisi dersinin, Çevremizde Sonbahar ünitesinin öğretiminde, dramatizasyon ağırlıklı yöntem uygulanarak yapılan öğretimin kız ve erkek öğrenciler üzerindeki etkisi takrir ağırlıklı yönteme göre nasıl farklılık göstermektedir? Araştırmanın denekleri, Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji Vakfı İlk kısım sınıf şubeleri arasından seçkisiz olarak 6263 belirlenen 2-F ve 2-D şubeleri öğrencileridir. Araştırma 41 kişilik 2-F şubesi ile 43 kişilik 2-D şubesinden toplam 84 denek üzerinde yürütülmüştür. Araştırma Hayat Bilgisi dersi Çevremizde Sonbahar ünitesinin yalnızca bilişsel nitelikli bilgi, kavrama ve uygulama basamaklarındaki önceden belirlenmiş bir kısım davranışlarla sınırlı tutulmuş, öğrenci başarısında yalnızca yöntem değişkeni ele alınmıştır. Araştırmada geliştirilen erişi testinden elde edilen erişi puanları ile araştırmanın alt problemlerine yanıt aranmış tır. Araştırma sonuçlarından elde edilen bulguları şöyle özetleyebiliriz : 1. İlkokul ikinci sınıf Hayat Bilgisi dersinin Çevremizde Sonbahar ünitesinin öğretiminde, dramatizasyon ağırlıklı yöntem uygulanan öğrenciler, takrir ağırlıklı yöntem uygulanan öğrencilere göre, erişi ortalamaları arasındaki fark anlamlı bulunduğundan daha başarılıdırlar. Dramatizasyon ağırlıklı yöntem Hayat Bilgisi dersi Çevremizde Sonbahar ünitesinin öğretiminde, takrir ağırlıklı yönteme göre daha etkili olmuştur. 2. ilkokul ikinci sınıf Hayat Bilgisi dersinin Çevremizde Sonbahar ünitesinde, dramatizasyon ağırlıklı yöntem uygulanarak yapılan öğretim, kız ve erkek öğrenciler için ayrı ayrı etkili olmuş ve bu öğrenciler takrir ağırlıklı yöntem uygulanarak yapılan öğretimdeki kız ve erkek öğrencilere göre daha başarılı bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
In research the effects of success of the pupils of second grade in elementary school about teaching Autumn In Our Environment in Science of Living course have been surveyed, with the use of dramatization loaded method and lecture method. While determining the effects of methods mentioned above the achievement grades have been used as a measure. The research problem consists of two sub-problems. They are as follows. 1. Are there any meaningful and significant differen ces between the results of pupils of second grade of elementary school in teaching Autumn In Our Environment unit using dramatiza tion loaded method or lecture method in the pretest and last tests given? 2. How does the effect of teaching unit about Autumn In Our Environment on girl and boy pupils though with the drama tization loaded method differ from the ones thought with lecture method? The subjects of the survey are the pupils of 2-F and 2-D of T.E.D. Ankara College elementary School, that are determined without any selection. These include 41 pupils from 2-F and 43 pupils from 2-D, which make 84 subjects as a whole. The survey has been limited before, with the cognitive domain of knowledge, comprehension and application stages which are 6465 about the unit of Autumn In Our Environment, and only the change method is taken into consideration about the success of pupils. The grades of achievement test and sub-problems which are developed in the survey are studied. The results can be summarized as follows : 1. The grades of pupils who are thought with the dramatization loaded method are superior to those of thought with lecture method about the same subject Autumn In Our Environment, so this dramatization loaded method in teaching the unit mentioned above is found more effective than the lecture method. 2. The same dramatization loaded method is said to be more effective for both girl and boy pupils compared with the lecture method.