Geçiş metallerinin akridin ile yaptığı komplekslerin infrared spektroskopisi ile incelenmesi
Infrared spectracopic investigation on transition metal acridine complexes
  1. Tez No: 45570
  2. Yazar: MÜSLÜM TAŞDELEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENAY YURDAKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
GEÇİŞ METALLERİNİN AKRIDIN İLE YAPTI?I KOMPLEKSLERİN INFRARED SPEKTROSKOPİSİ İLE İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Müslûm TAŞDELEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 1995 ö Z Bu çalışmada M(Akridin) 2Ni (CN) 4 formülü ile verilen ( Burada M = Mn, Co, Cu ) kompleksler ilk defa elde edildi. Komplekslerin İR Spektrumları alınıp titreşim frekans ve kipleri belirlendi. Serbest ligandm (akridin) İR spektrumu ile, elde edilen kompleks lerdeki ligandm titreşim frekansları karşılaştırıldı. Kompleks yapıda gözlenen akridin frekansı, serbest akridin frekanslarına göre daha yüksek frekans bölgesine kayma göstermiştir. Kayma miktarı kullanılan metale göre değişmekte olup Mn < Co < Cu sırasına uygunluk göstermektedir. Ayrıca frekans kayma sırasının metalin II. iyonizasyon potansiyeli ile uyum içerisinde olduğu saptandı. Bilim kodu : 404. 03. 01 Anahtar kelimeler : Akridin, Geçiş Metali, Infrared Spektroskopisi. Sayfa adedi :68 Tez yöneticisi :Doç. Dr. Şenay YURDAKUL I
Özet (Çeviri)
INFRARED SPECTROSCOPIC INVESTIGATION ON TRANSITION METAL ACRIDINE COMPLEXES (M.Sc. Thesis) Müslûm TAŞDELEN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 1995 ABSTRACT In this work M(Acridine):Ni (CN) 4 (M= Mn, Co or Cu) complexes have been prepared for the first time. Infrared spectra of complexes are reported. It is also given the vibrational wavenumbers of ligand and Ni(CN)4 group in all the complexes q together with the vibrational wevenumbers of free ligand. Several / modes of the ligand have upward shifts in frequency when compared with the free molecule and the shifts are metal dependent. This row is in the order: Mn < Co < Cu. This order is in agreement with the increasing row of the second ionization potential of the metals. Science code : 404. 03. 01 Key Words :Acridine, Transition metal, Infrared Spectroscopy Page number :68 Adviser :Doç. Dr. Şenay YURDAKUL II