Kazanlardan yayılan toz emisyonların tutulmasında kullanılacak filtre tasarımına yönelik verilerin toplanması ve analizi
Determination of dust emission characteristics of coal-fired bailers and design of a dust filter for reduction of dust emissions of boilers
  1. Tez No: 45571
  2. Yazar: MURAT SEZGİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kömürlü kalorifer kazanlarından yayılan partikül emisyonların minimuma indirilebilmesi, kazan-kömür-işletmen üçlüsünün birbirleri ile uyumlu hale getirilebilmelerine bağlıdır. Bu nedenle her bir kömür türü için partikül emisyonunun minimum olduğu işletme koşullarının önceden belirlenmesi ve kazanların bu koşullar uyarınca çalıştırılması hem enerji ekonomisi hem de hava kirliliğinin kontrolü yönünden önemlidir. Kazanların partikül emisyon davranışının bilinmesi ayrıca toz emisyonların azaltılmasına yönelik en uygun fıltreleme tekniğinin seçilmesi açısından da önemlidir Bu amaçlar için, Gazi Üniversitesi Enerji-Çevre Sistemleri ve Endüstıiyel Rehabiliyasyon Araştırma Merkezi ( GEÇER j laboratuvarlarında bulunan bir araştırma kazanı üzerinde üç değişik kömür tipi ( Tunçbilek Linyiti, Soma Linyiti, İthal Kömür ) kullanılarak çeşitli kömür yüklerinde deneyler yapılmıştır. Deneyler sırasında ölçülen partikül konsantrasyonları ve tane büyüklüğü dağılımları, kömürlü kalorifer kazanlarından yayılan partikül emisyonlarının, kazanın kullanılan kömüre ve kazan kapasitesine göre en uygun işletme koşullarında çalıştırılması ile önemli ölçüde azaltılabileceğini göstermiştir. Elde edilen verilerin analizi ile bir yaş filtre tasarımı yapılmış ve atmosfere dağılan toz konsantrasyonunun minimuma indirilmesi üzerinde çalışılmıştır. Bilim Kodu 625.04.04 Anahtar Kelimeler Partikül, Emisyon, Yaş filtre Sayfa Adedi ıu Tez Yöneticisi Prof Dr. Mecit SİVRİO?LU
Özet (Çeviri)
l The minimization of the particulate emissions from coal-fired boilers used in domestic heating depends on the relation among the boiler, coal and operator. Therefore, for each type of coal, the determination of the operating conditions, which gives the minimum particulate emission values for the boiler considered are very important from both the energy economy and air pollution control points of view. For these purposes, some experiments have been performed on the test boiler in the laboratory for three types of coal at different coal feeding loads. The dust concentrations and particle size distributions of emissions which have been measured during the experiments show that the particulate emissions from coal-fired domestic boilers can significantly be reduced by operating the boiler at the most suitable conditions depending upon the type of coal and tha capacity of boiler. Science Code Key Words Pages 625.04.04 Particulate, emission, wet scruber 114 Adviser : Prof. Dr. Mecit SIVRIOGLU