Kitosan nanopartiküllerine ve kitosan-halloysit nanokompozitlerine metronidazole yüklenmesi, salınımı ve adsorpsiyonunun incelenmesi
Metronidazole loaded chitosan nanoparticles and chitosan halloysite nanocomposites; investigation of release and adsorption
  1. Tez No: 455713
  2. Yazar: MERVE ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM SAĞ AÇIKEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Tez çalışmasında iyonik jelleşme tekniği kullanılarak kitosan nanopartiküllerinin oluşturulması, halloysit nanotüpleri ile nanokompozit hale getirilerek, her iki bileşeninden daha üstün özelliklere sahip ilaç taşıyıcı ve adsorbent malzeme elde etmek hedeflenmiştir. Kitosan-halloysit nanokompozitlerine, nitroimidazol ailesinden seçilen metronidazol antibiyotiği yüklenmiştir. Kitosan-halloysit nanokompozitlerinin karakterizasyonu yapılmış, hibrid-nanotüplerin morfolojisi ve partikül boyut aralığı belirlenmiştir. Metronidazol' ün kitosan nanopartiküllerine ve kitosan-halloysit nanokompozitlerine adsorpsiyonu incelenmiş, söz konusu partiküllerin adsorpsiyon kapasiteleri ve verimlilikleri karşılaştırılmıştır. Daha sonra kitosan nanopartikülünden ve kitosan-halloysit nanokompozitinden metronidazol salımı incelenmiştir. İyonik jelleşme tekniği ile sentezlenen kitosan nanopartikülünün büyüklüklerine kitosan/TPP oranının etkileri incelenmiştir. Yapılan analizler en küçük nanopartiküllerin pH = 5' de, çapraz bağlayıcı olarak tripolifosfatın %0.25 oranı kullanıldığında elde edildiğini göstermiştir. Kitosan ve Halloysit-Kitosan nanokompozitinin ilaç adsorpsiyonuna pH, kompozit oranı, ilaç derişimi ve partikül miktarı gibi parametrelerin etkisi incelenmiştir. Kitosan nanopartikülünde optimum koşullarda partiküllerin adsorpsiyon verimliliği 3.saattin sonunda % 33.45 iken bu değer kompozitte % 66.14 olarak bulunmuştur. Partiküllerden metronidazol salım değerlerinin bulunabilmesi için in-vivo ortam oluşturmak amacıyla fosfat buffer ve hidroklorik asit tamponları kullanılmıştır. Partiküllerin kapsülleme verimliliği (% EE), yükleme kapasiteleri ve salım yüzdeleri hesaplanmıştır. Taramalı elektron mikroskopu (SEM), geçirimli elektron mikroskopu (TEM) ve Brunauer-Emmett-Teller (BET) aleti Kitosan ve Kitosan-Halloysit hibrid-nanotüplerin morfolojisini belirlemek için kullanılmıştır. Partiküllerin boyut aralığı zetasizer kullanılarak ölçülmüştür. Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) ile, moleküler bağ karakterizasyonu yapılarak; partiküllerin yapısındaki fonksiyonel gruplar, iki bileşiğin aynı olup olmadığı, yapıdaki bağların durumu, bağlanma yerleri belirlenmiştir. Sıvı çözeltide adsorplanmadan kalan Metronidazol miktarları UV spektrofotometre kullanılarak saptanmıştır. Sıcaklık değişiminin partikülleri nasıl etkilediğinin bulunabilmesi amacıyla da Termogravimetrik (TGA) ve Diferansiyel Taramalı Kalorimetre (DSC) cihazları ile analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to obtain the drug carrier and adsorbent material with superior properties than the two components by making the nanoparticles of chitosan nanocomposite by using ionic gelation technique and making it nanocomposite with halloysite nanotubes. Chitosan-Halloysite nanocomposites were loaded with the Metronidazole antibiotic selected from the nitroimidazole family. Characterization of chitosan-halloysite nanocomposites was performed, and the morphology and particle size range of the hybrid nanotubes were determined. The adsorption of Metronidazole to chitosan nanoparticles and chitosan-halloysite nanocomposites were investigated, and the adsorption capacities and efficiencies of the particulates were compared. Then Metronidazole release was examined from chitosan nanoparticles and chitosan-halloysite nanocomposites. The effects of chitosan / TPP ratio on the sizes of chitosan nanoparticles synthesized by ionic gelation technique have been investigated. The analyzes show that the smallest nanoparticles are obtained at pH = 5 and 0.25% of Tripolyphosphate as the crosslinker. The effect of parameters such as pH, composite ratio, drug concentration and particle size on drug adsorption of Chitosan and Halloysite-Chitosan nanocomposite were investigated. At optimal conditions in chitosan nanoparticle, the adsorption efficiency of the particles was 33.45 % at the end of the 3rd hour, while the nanocomposite was found to be 66.14 %. Phosphate Buffer and Hydrochloric Acid buffers were used to form the in-vivo medium in order to have metronidazole release values from the particles. The encapsulation efficiency (% EE), loading capacities and percentages of release of the particles were calculated. Scanning electron microscopy (SEM), transmission electron microscopy (TEM) and Brunauer-Emmett-Teller (BET) instruments were used to determine the morphology of the chitosan and chitosan-halloysite hybrid nanotubes. The particle size range was measured using a zetasizer. By using Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR), molecular bond characterization is performed; the functional groups in the structure of the particles, whether the two compounds are the same, the state of the bonds in the structure, the binding sites are determined. Quantities of Metronidazole remaining after adsorption of the liquid solution were determined using UV spectrophotometer. In order to find out how the temperature change affects the particles, they were analyzed by Thermogravimetric (TGA) and Differential Scanning Calorimetry (DSC) instruments.