Testis kanseri ve kendi kendine testis muayenesi konusunda hasta bakım personeline verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of testicular cancer and testicular self-examination training given to patient care personnel
- Tez No: 455758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE BEBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma, bir hastanede görev yapan hasta bakım personeline testis kanseri (TK) ve kendi kendine testis muayenesi (KKTM) konusunda verilen eğitimin etkinliğinin değerlendirilmesi, amacı ile bir müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, her grupta 48?er kişi olmak üzere, toplam 96 hasta bakım personeli oluşturmaktadır. Veri toplama ve eğitim amacı ile iki form kullanılmıştır. Araştırmaya dahil olma kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan, hasta bakım personelinin eğitim öncesinde tanıtıcı özellikleri, testis kanseri ve kendi kendine testis muayenesi ile ilgili bilgi düzeyleri ve sağlık inançları belirlenmiştir. Kapalı zarftan kura çekme yolu ile randomizasyon yapılarak araştırmanın eğitim grubu ile broşür grubu belirlenmiş, ilk değerlendirmenin ardından, eğitim grubuna slayt gösterisi ile interaktif eğitim verilmiştir. Broşür grubuna ise yalnızca broşür dağıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized, controlled study was conducted as an intervention study with the aim of assessing the effectiveness of testicular cancer (TC) and testicular self examination (TSE) training for patient care staff working in a hospital. Sample of the study consisted of 96 patient care stuff with 48 subjects in each group. Two forms of enquiries developed for the study; one for data collection and the second for education. Prior to the staff training, definitive features of the volunteer staff meeting the inclusion criteria and the level of knowledge and health beliefs about testicular cancer and testicular self examination were determined. Closed envelope by way of random drawing seminar group with the leaflet group the study was determined by randomization. Following initial assessment, interactive training was given to the seminar group with a slide show. Only leaflet was distributed to the leaflet group. At the beginning of the study, no significant difference between two groups in TC knowledge and application of (TSE) was determined (p>0.05).