Femoroasetabuler sıkışmanın femur intertrokanterik bölge kırıkları ile ilişkisi
The relationship of femoroacetabular impingement with intertrochanteric femur fractures
  1. Tez No: 455829
  2. Yazar: RESUL MUSAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CUMHUR CEVDET KESEMENLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Femoroasetabuler sıkışma (FAS), asetabuler halka ile proksimal femurun anormal ilişkisi sonrası periartritik eklem hasarına yol açan, kalça ekleminin ağrılı bir hastalığıdır. Femoroasetabuler sıkışma kalça eklem hareketlerinin kısıtlanmasına yol açar. Bu terminal sıkışma, biyomekanik açıdan manivela etkisiyle femur ve asetabulum üzerinde aşırı yüklenmeye neden olacaktır. Bu çalışmanın amacı femoroasetabuler sıkışmanın basit düşme ile oluşan femur intertrokanterik bölge kırığı riskini arttırıp arttırmayacağının araştırılmasıdır. Ocak 2010-Ekim 2012 tarihleri arasında Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalımıza basit düşme sonrası gelişen intertrokanterik femur kırığı nedeniyle başvuran, çalışmaya uygun koşulları sağlayan 71 hastanın grafileri retrospektif olarak incelendi. X-ray ve BT kesitlerinden her iki kalça ekleminde; femur baş boyun açısı, femur boynunda bump (çıkıntı) ve asiferisite varlığı, fıtıklaşma çukuru varlığı; alfa açısı, merkez kenar açısı, asetabuler indeks, femur başı taşma oranı ölçümü ve asetabulum kenarlarının üst üste binme bulgusu (crossover sign) değerlendirildi. Çalışmaya alınan 71 hastanın 36?sı (%50,7) erkek, 35?i (%49,3) kadındı. Ortalama yaş 78?di. 71 hastanın 69?unda (%97,18) FAS saptandı. 69 hastanın 5?inde (%7,24) izole CAM tipi, 16?sında (%23,18) izole PİNCER tipi FAS mevcuttu. 48 (%69,56) hastada ise miks tip FAS tespit edildi. İntertrokanterik femur kırıklı yaşlı hastalarda femoroasetabuler sıkışmayı destekleyen radyografik bulgular yüksek oranda karşımıza çıkmıştır. FAS proksimal femur üzerine anormal yükler binmesine neden olarak femur intertrokanterik bölge kırığı riskini arttırabilir.
Özet (Çeviri)
Femoroacetabular impingement (FAI) is a painful disorder which causes periarticular joint damage by abnormal relation of acetabular ring and proximal femur. Femoroacetabular impingement leads to the restriction of movement of the hip joint. This terminal impingement biomechanically causes an overload on the proximal femur and the acetabulum by the effect of leverage. The aim of this study is to research if femoroacetabular impingement increases the risk of intertrochanteric femoral fracture. Between January 2010 and October 2012, 71 patients that had been referred our Orthopaedics and Traumatology department with simple mechanism intertrochanteric femoral fractures, providing favorable conditions to work radiographs were analyzed retrospectively. With respect to X-ray and CT images femur neck shaft angle, femoral bump and aspherisity, herniation pits; alpha angle, center-edge angle, acetabular index, extrusion index and crossover sign were analysed in both hips. Seventy-one patients (36 (50,7%) males and 35 (49,3%) females were analyzed,. Mean age was 78. Of the 69 (97,18%) patients have FAİ respectively. Only 5 of them (5/69) was CAM type, 16 of them (16/69) was PİNCER type, the rest was (69,56%) mix type. It appears that older patients with intertrochanteric femur fractures have a high prevalence of radiographic abnormalities suggestive of hip impingement. Hip impingement may lead to abnormal stress across the proximal femur, predisposing individuals to intertrochanteric femur fractures.