Türkiye'de halı sektörünün ithalat - ihracat dengesi
Import and export balance of carpet industry in turkey
- Tez No: 455866
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Halı yaklaşık 5500 yıllık geçmişi olan sanat eserleridir(Başaran, 2004: 17). Halı önceleri sanat olarak ortaya çıksa da günümüze gelene kadar hem sanat hem de insan yaşamını kolaylaştıran vazgeçilmez eşyalardan biridir. Halı, her sektörde ve üründe olduğu gibi makinenin icadı ve gelişimiyle kendi gelişimini tamamlamıştır. Makineleşme sürecine giren halı, sanat alanından uzaklaşarak seri üretim ve müşteri isteklerine göre üretilmiş ve sanat anlamındaki halıcılık ise günümüzde genel olarak el halılarında yaşanmaya çalışılmaktadır(Dalcı, 2006: 4). Halı dünya üzerinde yıllık ortalama 13,7 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahiptir. (İTKİB, 2013: 22). Hem Türkiye hem de dünya ülkeleri halı ihracatındaki paylarını giderek arttırmak istemektedir. Türkiye halı ithalatında çok büyük rakamlara sahip olmasa da halı ihracatında önemli rakamlara ve ticaret hacmine sahiptir. Bu çalışma da Türkiye halı sektörünün ithalat ve ihracatını değerlendirip, ithalatının sebeplerini araştırırken ihracatının ise önemini ve daha iyi olması için gerekli önlemlere değinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Carpets have been work of art for 5500 years. Even so carpets are workarts at first, carpets are both art and object indispensable to human life easier nowadays. Carpet has completed its development as well as the invention and development of the machine, like any products and industry. Carpet into the process of mechanization, mass production and away from the field of art was produced according to customer requirements. Nowadays art of carpets are generally produced in handmade, weaving carpets. The carpet in the world has a trade volume of dolar 13,7 billion per year . Both Turkey and the countries of the world wants to increase carpet exports. Turkey have not a very large figures at imports of carpets, but Turkey have important figures the volume of exports and trade. This study evaluates the Turkey carpet industry, import and export. While researching importance of investigating the causes imports , and also trying to measure of exports and how to get better been mentioned.