İş kazasında kusur, hukuki ve cezai sorumluluk ve birlikte kusurun paylaştırılması
The distribution of negligence legal criminal and joint liabilities at occupational accidents
- Tez No: 455955
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM SARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
İş kazaları, yalnızca işverenin Kanunundan kaynaklanan yükümlüklerine yerine getirmediği için kusurlu veya kusursuz hareketinden değil bazen de işçinin, işyeri kurallarına uymamasından kaynaklanan kusurlu hareketleri ile ya da kasti hareketi sonucu meydana gelebilmekte, bazen de işçi veya işverenin kusuru olmaksızın kaçınılmaz bir şeklide meydana gelebilmektedir. İşçilerin hayatını kaybettikleri sakat kaldıkları veya çalışma gücünü kısa bir sürede olsa yitirdikleri iş kazaları karşısında başta Anayasa olmak üzere, Ceza Kanunu, Borçlar Kanunu, İş Kanunu ve Sosyal Güvenlik Kanunu kapsamında koruma altına alınmışlardır. Bu mevzuatlar uyarınca işverenlerin, işyerinde çalışan işçilerin, iş kazalarına uğramamaları için işçilerin sağlık ve güvenliğini sağlama konusunda cezai ve hukuki sorumlukları bulunmaktadır. Borçlar hukuku, iş hukuku, sosyal güvenlik hukuku, ceza hukuku yönünden iş kazası kavramı; her bir disiplin açısından tanımı ve iş kazasından kaynaklanan sorumluluğun esasları, sebebi ve sorumluluğun sonuçları ortaya konulmak suretiyle incelenmiştir. İnceleme, işçi ve işveren yönünden ayrı ayrı yapılmıştır. Sorumluluğun esasları belirlendikten sonra bu esaslar çerçevesinde her bir disiplin açısından tarafların iş kazasındaki kusurlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. İş kazasını ilgilendiren hukuk disiplinlerinin her birinde iş kazasına uğrayan işçinin kusurunun işverenin sorumluluğuna etkisi,“kusur paylaşımı”başlığı altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Work accidents, are not the only reason by the employer only unfulfilled obligations or not the employer acted with perfect or imperfect. . Among the causes of occupational accidents and deliberate actions of the employee's failure to comply is composed of tainted. Occurrence of occupational accidents sometimes occur even though without fault of the employee or the employer. Although all precautions have been taken accidents can happen unintentionally Accidents at work when workers lose their lives or become disabled to work, also accident at work can cause a worker to work a short period of time can reduce state. When the law is engaged in work accidents, the first victim of the constitutional rights of workers,engaged in other laws including criminal law, debt law, employment law, social security is protected under these laws. This is in accordance with regulations of employers, workers in industrial accidents in the workplace to come to penal and legal responsibilities in providing security for being healthy and there. Obligations law, labor law, social security law in terms of criminal law the concept of work accidents and work accidents under the definition of each discipline in terms of originating principles of responsibility, reason and responsibility placed in the results were examined by. All occupational accident investigations, worker and employer were performed separately in terms of the conditions and status. After determination of the principles of each discipline within the framework of the principles of liability of the parties in terms of occupational accidents and defects in the formation conditions are evaluated. Accident involving the disciplines of law, each in effect flaw in a work accident suffered sharing the responsibility of the employer under the worker's fault are investigated.