Yeni katyonik bor içeren iyonik sıvıların sentezi
Synthesis of new ionic liquid containing cationic bor
- Tez No: 456161
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇAKIR, PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
İyonik sıvılar eşsiz özellikler barındıran bir madde sınıfı olarak kimya endüstrisinde ve teknolojik uygulamalara kadar pek çok alanda kullanım potansiyeli taşıyan yeni bir kimyasal türü oluşturmaktadır. İyonik sıvıların karakteristik özellikleri, bunların hem iyonik bileşikler hem de oda sıcaklığında sıvı halde olmasıdır. Bu materyaller, son on yılda alışık olmadığımız yeni uygulamalara kapı açmıştır. Borun katyonik formları üç farklı boronyum, borenyum ve borinyum formunda oluşur ve bu formdaki iyonik sıvılar literatürde çok az sayıdadır. Bu nedenle, çalışmamızda yeni boronik bazlı iyonik sıvıların sentezi gerçekleştirilmiş ve özellikleri karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ionic liquid is kind of material class which has unique properties with usage potential on many kind of department from chemical industry to technological activity that create a new kind of chemical. The characteristic properties of ionic liquids are that they are both liquid at ionic compounds and at room temperature. These materials have been unfamiliar in the last decade and have opened doors to new applications. The cationic forms of boron are formed in the form of three different boronium, borenium and borinium, and the ionic liquids in this form are few in the literature. For this reason, in our study, new boronic-based ionic liquids were synthesized and characterized.