Dönem sonu canlı ağırlık farkının etlik piliçlerin ileum histolojisi, goblet sayısı üzerine etkileri
The effects of live weight differentation of broilers after rearing period on ileal histomorphologic parameters and goblet numbers
- Tez No: 456423
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, etlik piliçlerde 42 günlük yetiştirme dönemi sonunda oluşan canlı ağırlık farklılığı üzerine sindirim sistemi gelişiminin etkisinin olup olmadığını belirlemektir. Çalışma Ahi Evran Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Zootekni bölümü etlik piliç yetiştirme ünitesinde yürütülmüştür. Etlik piliçler talaş altlık üzerinde aynı yemle 42 gün süreyle beslenmişlerdir. 42 günlük yetiştirme dönemi sonunda ortalama ağırlıkları Hafif=2200±5, Orta=2400±5 ve Ağır=2600±5 gram olarak ölçülen 20'şer hayvan kesilmiştir. Araştırmada 0-21. günlerde %23 HP ve 3060 kcal/kg enerji içeren başlangıç yemi, 21-42 günlerde %20 HP ve 3155 kcal/kg enerji içeren bitiş yemi kullanılmıştır. Deneme sonunda villi boyu, villi kalınlığı, goblet hücre sayısı, enine villi boyu ve kript derinliği bakımından gruplar arasında istatistiki bir farklılık bulunmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine whether development of the digestive system have an effect on the live weight difference at the end of the 42-day rearing period in broiler chickens. Study was conducted at broiler trial unit of the Ahi Evran University, Agricultural Faculty, and Department of Animal Science. Broilers were reared on wooden shaving with same basal diet for 42 days. At the end of the 42-day, 20 broiler chicks for per weight group were cut off with average weight Light= 2200±5, Medium= 2400±5 and Heavy= 2600±5 gr. Starter diet including 23% CP and 3060 kcal/kg metabolize energy and finisher diet including %20 CP and 3155 kcal/kg metabolize energy were used in this study. At the end of the study, villi length, villi width, ileal goblet cell numbers, horizontal villi length and crypt depth was not change among the groups (P>0,05).