A critical analysis of Turkey's search for decreasing energy dependency under AKP governments
AKP hükümetleri döneminde Türkiye'nin enerji bağımlılığını düşürme arayışlarının eleştirel analizi
  1. Tez No: 456767
  2. Yazar: BATUHAN HÜSEYİN ÖZYILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞADAN İNAN RÜMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, günümüz dünyasında ülkelerin aralarındaki rekabet ve yükselen nüfus sayesinde hergün artan enerji talebinin ve enerji üretiminin AKP dönemindeki durumunu incelemek ve gelişmiş ülkelerin üretimiyle kıyaslamaktır. Günümüz dünyasının işlemesini sağlayan enerjinin tedarik güvenliğinin sağlanması, enerji talebinin her geçen gün artması ve enerji kaynaklarının kısıtlı bölgelerde bulunması gelişmiş ülkelerin enerji üretiminde bağımlılıklarını düşürmeleri için yeni arayışlara girmelerini sağlamaktadır. Bu yüzden, bir çok gelişmiş devlet, iç üretimde güvenliği sağlamak ve fosil yakıtların üçte ikisine sahip Avrasya ülkelerine olan bağımlılığı düşürmek için alternatif enerji üretim metodlarına başvurmaktadır. Bir başka deyişle, bu ülkeler, Avrasya ülkelerine karşı ekonomik ve politik bağımlılıklarını düşürmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma, AKP hükümetleri döneminde gelişen ekonomisi, sanayisi ve artan nüfusuyla enerji talebi artan Türkiye'nin enerji bağımlılığını ve enerji üretimini incelemektedir. 2002 yılında AKP'nin iktidara gelmesiyle birlikte enerji talebi artan Türkiye'nin enerji üretimi, kaynak bakımından aynı kaderi paylaştığı Almanya ve dünya enerji pazarlarına yön veren Rusya ve ABD gibi ülkelerle kıyaslanmıştır. Rusya'nın geliştirdiği neo-avrasyacılık politikasına karşın Almanya'nın geliştirdiği yenilenebilir enerji politikasının ve ABD'nin uyguladığı enerji üretiminde çeşitlendirme politikaları, Türkiye'nin üretim politikalarıyla kıyaslanmış ve AKP hükümetleri döneminde, ekonomik gelişmeyle doğru orantılı olarak enerji bağımlılığınında arttığı bu tezde ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to analyze Turkey's search for reducing energy dependency, as energy supply and security became crucial issues for developed and developing countries of the modern world, for today energy is practically a basic necessity for life. Therefore, many developed and developing countries are always in search of cheap and sustainable energy –a quest with a direct impact on their policies and economies. One can observe a correlation between the level of development and energy consumption. In order to reduce energy dependency, many countries turned to alternative sources of energy against the background where Eurasia is home to three quarters of the world's energy resources, which gives an important trump card to Eurasian countries. In other words, the rest of the world became dependent on these countries. In this context, this thesis discusses Turkey's energy dependence and energy investments under AKP governments. The economic growth observed since 2002 brought about a parallel increase in energy demand in Turkey. This happened in contrast to a trend among many other developed and developing countries which minimized their energy dependence concerning their economy and manufacturing processes. The focus of AKP governments had on economic development and political change only reinforced the need for diversity in energy supply and reducing energy dependence further, as the growth in economy continued. Against this background, this study will compare Turkey's energy investments under AKP governments, with global trends.