Contextual modulation of subjective time: Effects of motion coherence, biological motion speed, and numerals on time perception
Öznel zaman algısının bağlamsal modülasyonu: Hareket eşevreliliği, biyolojik hareket hızı ve sayıların zaman algısı üzerindeki etkisi
- Tez No: 456790
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, zaman algısının zamansal olmayan koşullara göre nasıl bir değişkenlik gösterdiğini anlamak amacıyla, uyaran özelliklerinin sistematik olarak değiştirilmelerinin algılanan süre üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Birinci bölümde, hareket eşevreliliğindeki Sinyal-Gürültü Oranı'nın (SGO) öznel zaman üzerindeki etkisi incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar, verilen süreden tekrar üretilen süreye SGO'nun artış gösterdiği koşullarda algılanan sürenin kısaldığını, azalan SGO'nun ise zaman algısı üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığını göstermiştir. İkinci bölümde, biyolojik hareketin nicel ve nitel özelliklerinin öznel zaman üzerindeki etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada, artan biyolojik hareket hızının algılanan süreyi uzattığı, öte yandan aynı uyaranın“yürüyüş yönü”olarak tanımlanan nitel değişkenlerin öznel zaman algısı üzerinde bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir. Üçüncü bölümde, sayısal nicelik ve uyaran büyüklüğünün nasıl bir etkileşim içinde öznel zaman algısını değiştirdiği araştırılmıştır. Algılanan süre üzerinde tek başlarına yönsel etkisi olduğu daha önceden bilinen iki uyaran özelliği (sayısal değer ve fiziksel büyüklük) eşzamanlı olarak değiştirilerek öznel zaman algısındaki değişiklikler incelenmiştir. Sayısal niceliğin sembolik temsilinin algılanan süreyi değiştirdiği ve buna ek olarak uyaran büyüklüğünün normal koşullarda beklenen etkisini de gölgelediği gözlenmiştir. Genel anlamda çalışmalarımız hareket eşevreliliği, hareket hızı ve sayısal büyüklük dahil olmak üzere bir dizi uyaran özelliğinin öznel zamanı etkileyebildiğini göstermiştir. Öte yandan bu sonuçlar, zamansal olmayan bilgi türlerinin öznel zaman algısıyla etkileşiminin zamanlama modelleriyle açıklanabilmesi için deneysel bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates how perception of time is affected by systematic manipulations of stimulus properties, with the overarching aim of contributing to the understanding of (non-temporal) contextual modulation of time perception. Chapter I aimed to investigate the effect of signal-to-noise (SNR) ratio in the motion direction on subjective time. Our results showed constriction of perceived time with increasing (from encoding to testing) SNR with no apparent effects of decreasing SNR. Chapter II aimed to investigate the effect of quantitative and qualitative features of biological motion on subjective time. The speed of biological motion lengthened perceived time whereas qualitative differences in the form of direction of walking did not have an effect on subjective time. Chapter III aimed to investigate how numerosity and stimulus size interact in terms of their effects on subjective time. Two properties of timing stimuli (i.e. numerical value and size) were manipulated simultaneously, both of which have previously been shown to have isolated directional effects on perceived time when they were the sole sources of experimental manipulation. Our results showed that numerals as symbolic representations of numerosities had an effect on subjective time and overshadowed the effect of stimulus size. Overall, results show that subjective time is amenable to a series of stimulus manipulations including motion coherence, motion speed, and numerical magnitude providing an empirical basis for the elaboration of timing models to accommodate interactions with other stimulus features.