Lügat-i Türki, Arabi, Farisi adlı eser üzerinde sözlükçülük, söz varlığı ve söz yapımı araştırması
Lexicography, vocabulary and word-formation researches on the Lügat-i Türki, Arabi, Farisi
- Tez No: 456869
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HALUK AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Türk sözlük biliminin bütün dönemlerinin aydınlatılması açısından ortaya konulan sözlüklerin ayrı ayrı incelenerek hem söz varlıklarının hem de söz varlığının sunuluşunda uygulanan yöntemlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu açıdan 15.yy'a ait olduğu belirlenen Lügat-ı Türkî Arabî Farisî adlı eserin söz varlığının ortaya konulması ve bu söz varlığının sunulmasında uygulanan yöntemlerin açıklanması oldukça yararlı olacaktır. Eserde Türkçe, Arapça ve Farsça sözcükler genel olarak kavram bütünlüğü içerisinde verilmiştir. Söz varlığı ögeleri genelde Arapçadan Türkçeye ya da Farsçadan Türkçeye madde başı yöntemi kullanılarak sıralanmıştır. Eserde kırmızı ve mor renkte ve farklı şekillerde işaretler kullanılarak sözcüklerin kavram alanları ve anlam ayrımları açıkça ortaya konulmuş ve semantik açıdan sözcükler bu işaretler sayesinde kategorize edilerek okuyucuya sunulmuştur. Bu çalışmada eser, söz varlığı, söz yapımı ve sözlükçülük yöntemleri bakımından incelenmiştir. Tüm Türkçe kelimeler söz yapımı açısından incelenmiş ve çalışmanın sonunda da üç farklı dizin verilerek Eski Anadolu Türkçesinin söz varlığına dair veriler ortaya konulmuştur. Anahtar Sözcükler Eski Anadolu Türkçesi, Sözlük, Sözlükçülük, Türk Sözlükçülüğü, Lügat, Söz Yapımı, Dil İncelemesi
Özet (Çeviri)
So as to shed a light onto every period of the Turkish lexicology, each one of the dictionaries created so far have to be analyzed in terms of vocabulary and lexicography methods. In this context, introducing the vocabulary involved, and explaining the methods utilized in presenting the vocabulary in“Lügat-ı Türkî Arabî Farisî”, which is dated to 15th century, shall be quite useful and beneficial. The work consists of Turkish, Arabic and Persian vocabulary in general, within a conceptual unity. The work includes various signs in red and blue colors and in various shapes hence bringing into light the conceptual fields of the words and distinctions in their meanings, meanwhile providing semantical categorization of the words for the reader. İn this study, vocabulary, lexicology, morphology of the work exercised and all Turkish words in terms of morphology were investigated. At the end of the study, three different index given and the data has revealed about the vocabulary of Old Anatolian Turkish. Key Words Old Anatolian Turkish, Lexicon, Lexicography, Turkish Lexicography, Dictionary, Word-Formation, Grammatical Study