Örgüt kültürünün kaliteye etkisi; kalite olgunluk modeli yaklaşımı
Effect of organizational culture to quality; quality maturity model approach
- Tez No: 456978
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUTLU YENİSEY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Kalite ve kalite uygulamaları şirketlerin gelişimlerinde önemli rol oynamaktadır. Kalite konusunu incelediğinde kalite politikalarının organizasyonun kültürü ve yapısıyla oldukça yakın bir ilişkide olduğu görülmektedir. Bu tez çalışmasında örgüt kültürünün kaliteye etkisi“Kalite Olgunluk Modeli”(KOM) yaklaşımıyla incelenmiştir. Çalışmada genel olarak çalışanların bireysel davranmasının ve firmada bireysel bir kültürün hakim olmasının kalite seviyesini olumsuz yönde etkilediği, bununla birlikte çalışanların ortak değerleri paylaşmasının, fikir birliğinin ve sürekli değişimin kalite olgunluk seviyesini pozitif yönde etkilediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Quality and quality applications have an important role in of company's development. Quality policies are strongly connected with organizational culture and structure. In this thesis study organizational culture's effect to quality has been investigated with“Quality Maturity Model”(QMM) approach. According to the results of this study, if imployees behave indivividualistic and the individualistic culture dominate the organization, quality maturity level will be low. However, common values sharing, consensus and continıuously changing increase the quality maturity level.