Romatoid artritli hastalarda nöropatik ağrı sıklığı; Sabah tutukluğu, uyku kalitesi, seropozitiflik ve anti-tnf alfa tedavisi ile ilişkisi
Neuropathic pain frequency in patients with rheumatoid arthritis; and its relationship with morning stiffness, sleep quality, seropositivity and anti-tnf alpha treatment
  1. Tez No: 466897
  2. Yazar: BURAK FERHATOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN BERRİN HÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Polikliniğimizde romatoid artrit (RA) tanısı ile takip edilen hastalarda nöropatik ağrı (NA) sıklığını saptamak ve RA ve NA birlikteliğinin uyku kalitesi, yaşam kalitesi, hastalık aktivitesi, depresyon, sabah tutukluğu, anti-TNF (Tümör Nekroz Faktör) alfa tedavisi, hastanın seropozitif veya seronegatif oluşuyla ilişkisini araştırmaktır. Gereç (Hastalar) ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2017-Mayıs 2017 tarihleri arasında, FTR-Romatoloji polikliniğimizde 2010 ACR / EULAR ('American College of Rheumatology' / 'European League Against Rheumatism') tanı kriterlerine göre RA tanısı alan toplam 118 hasta (100 kadın, 18 erkek) dahil edldi. Hastaların sosyodemografik verileri kayıt altına alındı. Klinik değerlendirme için DAS-28 ('Disease Activity Score-28'), HAQ-DI ('Health Assessment Questionnaire-Disability Index'), 'PainDetect' Ağrı Anketi, Beck Depresyon Envanteri, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ve ağrı değerlendirmesi için VAS (Vizüel Analog Skala) kullanıldı. Sabah tutukluğu süresi saat olarak belirlendi. Eritrosit sedimentasyon hızı, C-reaktif protein, romatoid faktör, anti-siklik sitrüllenmiş peptit parametreleri kaydedildi. Bulgular: Çalışma popülasyonu 'PainDetect' Ağrı Anketine göre üç gruba ayrıldı. Olguların 49'unda (%41,5) 'NA bileşeni olası değil'ken, 26'sında (%22) 'NA belirsiz' ve 43'ünde (%36,4) 'NA bileşeni olası' idi.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the frequency of neuropathic pain (NP) in patients with rheumatoid arthritis (RA) diagnosis in our outpatient clinic and to determine the relationship between NP and sleep quality, life quality, disease activity, depression, morning stiffness, anti- TNF (Tumor Necrosis Factor) alpha treatment and seropositivity or seronegativity. Materials(Patients) and Methods: A total of 118 patients (100 female, 18 male) diagnosed as RA in our PMR-Rheumatology outpatient clinic between January 2017- May 2017 according to the 2010 ACR / EULAR diagnostic criteria were included in the study. For clinical evaluation, DAS-28 ('Disease Activity Score-28'), HAQ-DI ('Health Assessment Questionnaire-Disability Index'), 'PainDetect' Pain Questionnaire, Beck Depression Inventory, Pittsburgh Sleep Quality Index, and for pain assessment VAS (Visual Analogue Scale) were used. Duration for morning stiffness was established as hours. Erythrocyte sedimentation rate, C-reactive protein, rheumatoid factor, anti-cyclic citrated peptide parameters were also recorded. Results: Patients were divided into three groups according to the 'PainDetect' Pain Questionnaire. NP was 'unlikely' in 49 (41.5%), NP was 'ambigious' in 26 (22%) and NP was 'likely' in 43 (36.4%) of the cases. We found the ratio of female gender and obesity in NP 'likely' group significantly higher than 'unlikely' group (p 0 , 05).