Isıtma ve soğutma sektöründe faaliyet tabanlı maliyetleme ve bir uygulama
In the heating and cooling sector activity based costi̇g and implementati̇on
  1. Tez No: 457521
  2. Yazar: CEREN HÜYÜKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN ÇELENK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
İşletmelerin üretim süreci boyunca izlemiş olduğu strateji, gelişmekte olan teknoloji ile modern bir yaklaşıma ve üretim tekniklerinin hızla gelişmesine sebep olmuştur. İşletmenin kar edebilmesi yenilenen maliyet süreçlerini uygulaması ile ortaya çıkmaktadır. Üretim teknikleri üzerinde iş yapan bir işletmenin maliyetlerini açıkça hesaplayabilmesi gerekmektedir. 80'li yıllardan sonra gelişen makineleşme ile yazılım işlemlerinin daha fazla kullanılması, işletmede ki üretim fonksiyonlarının farklılaşması işletmede kaynak kullanımını etkilemiştir. İşletmelerin maliyet yöntemlerinin gelişmiş süreçleri kullanabilir düzeye getirme ihtiyacı ortaya çıkmıştır. İşletmelerin bu süreçte geleneksel yönteme ilişkin çalışmalarını sürdürememesi sonucu modern bir yaklaşım olan faaliyet tabanlı sistem gün geçtikçe kendini daha çok geliştiren işletme stratejilerini etkin ve verimli yönde belirleyen bir yöntem haline gelmiştir. Maliyet yönetiminde kullanılan fonksiyonlar ve tekniklerin analiz edilmesi ile üretim teknikleri de gelişmeye başlamıştır. Faaliyet tabanlı maliyet yönteminin bu işletmede kullanılma amacı üretim süreci boyunca yapılan raporlarda daha kapsamlı verilerin kullanılarak doğru ve güvenilir bilgilere ulaşmaktır. Güvenilir bilgilere ulaşılmasıyla birlikte işletme daha fazla kar elde ederek üretim süreçlerine katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Business strategies that were followed throughout the production process, the emerging technology and production techniques with amodern approach has led to rapid development. The cost can be renewed profit business processes arise with the application. Production costs of company doing business on the technique must be able to clearly calculated. More use of the software process by developing mechanization after 80 years, the company has influenced the differentiation of the production function of resource utilization in business. Advanced process method of operating cost arisen the need to bring the level can keep pace. Business has become a method of determining the result of this process can not continue to work for a modern approach to the traditional method of activitiy-based systems are getting himself more in the direction of developing business strategies effectively and efficiently. Operating costs of advanced process method can be used to bring the need has arisen level. Activity-based costing method used in this business is to achieve the purpose of accurate and reliable information by using more comprehensive data in the reports made during the production process. With the operation profit achieved by obtaining more reliable information will contribute to the production process.