The prudent pretender: Leonid ilyich brezhnev and the art of the Kremlin politics
İhtiyatlı talip: Leonid Ilyiç Brejnev ve Kremlin'de siyaset sanatı
  1. Tez No: 457630
  2. Yazar: ZEYNEP OTLUOĞLU DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARK ROBERT BAKER, YRD. DOÇ. DR. ALEXIS SERGE CHARALABOS RAPPAS, YRD. DOÇ. DR. VUGAR İMANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma Leonid İlyiç Brejnev'in 1964 Darbesi'ndeki rolünü ve Nikita Sergeyeviç Kruşçev'in görevden azledilmesinin ardından Brezhnev'in politik gücünü nasıl konsolide ettiğini incelemektedir. Genel olarak Brezhnev döneminin stagnasyon yorumunun etkisi altında kalınarak, Brejnev'in Kruşçev'in görevden azledilmesindeki rolü azımsanmıştır ve Brezhnev kendi başına önemli kararlar alamayan, vasat bir siyasetçi olarak tanımlanmıştır. Ancak“önceki”ve“sonraki”Brezhnev arasında bir ayrım yapmak gerekir. Brezhnev on sekiz yıl boyunca iktidardaydı ve ciddi sağlık problemleri yaşadı; bu yüzden iktidardaki son dokuz yılında, kötüleşen sağlığının onun siyasi performansını ve siyasi karar almadaki rolünü etkilemesi çok normaldir. Bundan dolayı, Brejnev'in kendi patronunu nasıl iktidardan düşürdüğünü ve yaklaşık bir on yıl içinde rakiplerini ortadan kaldırarak kendi gücünü nasıl konsolide ettiğini anlamak için“önceki”ve“sonraki”Brezhnev arasında bir ayrım yaptım. Brejnev'i faydasız ve zayıf bir şahsiyet olarak tasvir eden genel görüşün aksine, Brezhnev 1964 Darbesi'nin esas öncülerinden biridir ve neredeyse ölümüne kadar siyasi gücü ustaca elinde tutabilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the role of Leonid Ilyich Brezhnev in the 1964 Coup and his consolidation of power after the ouster of Nikita Sergeyevich Khrushchev. Mostly under the influence of the stagnation interpretation of his rule, Brezhnev's role in the Khrushchev's removal was underestimated, and he was depicted as a mediocre politician who could not take any important decision without consulting his colleagues. However, it is necessary to make a division between the“early”and“late”Brezhnevs. He was in power for eighteen years and suffered serious health problems; thus it is very natural that his deteriorated health affected his performance and policy-making role in his last nine years in power. Hence, I analyze the“early”Brezhnev to understand how he overthrew his patron in 1964 and consolidated his power by eliminating his rivals over almost one decade. Contrary to the general view depicting Brezhnev as a vain and weak figure, he was one of the main initiators of the 1964 coup and able to keep power skillfully almost until his death.