Fourier transform infrared (FT-IR) spektroskopisi ile sütte tür tayini yapılması
Determination of milk species using Fourier transform infrared (FT-IR) spectroscopy
- Tez No: 457814
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMED ZEKİ DURAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 2017
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
İnsan hayatı boyunca beslenmesinde önemli yeri olan süt ve süt ürünlerinin orijinalliğinin belirlenmesi sağlıksal, kültürel ve finansal açıdan önem arz etmektedir. Gıda sanayindeki mevcut yöntemlerinin yavaş ve zahmetli olması nedeniyle rutin uygulamalarda kullanımı pratik olmamaktadır. FT-IR spektroskopisinin hızlı biyokimyasal parmak izi tekniği sayesinde kısa sürede sonuç elde edilebilmektedir. Bu çalışmada marketlerden satın alınan farklı markalı sütler ve değişik bölgelerdeki çiftçilerden elde edilen inek sütü, koyun sütü ve manda sütünün ayırt edilmesi ve bu süt türlerinin birbirleri ile karıştırılarak hazırlanan ikili karışımlarının Fourier Transfrom İnfrared Spektroskopisi yardımı ile ayırt edilebilmesine yönelik metot geliştirilmesi amaçlanmıştır. FT-IR spektrokopisi ile yapılan ölçümlerde elde edilen sonuçların OPUS v7.2 programı ile değerlendirilmesinde kızılötesi bölgenin değişik aralıkları denenmiş ancak en iyi sonucun 1.700 ile 600 cm-1 aralığında olduğu belirlenmiştir. Bu tez çalışması ile FT-IR spektroskopisi ile sütte tür tayininin kümelenme analizi ile başarılı bir şekilde yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of the origin of milk and dairy products which have an important place in human life, is important for a healthy, cultural and financial point of view. Existing methods in the food industry are impractical to use in routine applications due to the slow and troublesome. Rapid biochemical fingerprinting of the FTIR spectroscopy results in short time results. In this study, it was aimed to develop a method with the help of Fourier Transfrom Infrared Spectroscopy to distinguish between cow milk, sheep milk and buffalo milk purchased different branded milks from markets and obtained from farmers in different regions and binary mixtures prepared by mixing these milk species with each other. When the results obtained by FT-IR spectroscopy were evaluated by OPUS v7.2 program, different ranges of the infrared region were tried but it was determined that the best result is between 1.700 and 600 cm-1. This thesis study has been shown that the FT-IR spectroscopy can be used successfully in the cluster analysis of milk species.