Sülfonilhidrazid içeren Schiff bazlarının ve metal komplekslerinin sentezlenmesi, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis, characterization and biological activity investigation of schiff bases, which containing sulfonylhydrazide and their metal complexes
  1. Tez No: 457858
  2. Yazar: MURAT ÇİNARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜMEYRA BATI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada p-toluensülfonilhidrazid'in dipiridilketon ve metil-2-piridilketon ile tepkimesinden iki adet yeni sülfonil hidrazon ligantı ( L1H, L2H) ve bu ligantların on üç adet metal kompleksi sentezlendi. Ligantların kimyasal yapıları elementel analiz, IR ve UV-Vis. spektral verileri ile karakterize edildi. Komplekslerin kimyasal yapıları; elementel analiz, IR ve UV-Vis. spektral verileri ve manyetik duyarlılık çalışmaları ile aydınlatılmaya çalışıldı. Komplekslerin termik davranışları termik analiz teknikleri ile incelendi. Tek kristali elde edilebilen L1H, L2H ligantlarının ve [Ni(L1)2], [Zn(L1)2], [Co(L2)2], [Ni(L2)2] ve [Cu(L2)2] komplekslerinin yapıları X-ışını tek kristal kırınım tekniği ile aydınlatıldı. L1H, L2H ligantları ve [Ni(L1)2], [Co(L2)2], [Ni(L2)2], [Cu(L2)2] komplekslerinin antimikrobiyal aktiviteleri 10 bakteri ve 1 mantara karşı araştırıldı. Sentezlenen tüm bileşiklerin DNA ile etkileşimi jel elektroforez yöntemiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, two new sulfonyl hydrazone ligands (L1H, L2H ) were synthesized by the reactions of p-toluene sulfonyl hydrazide with di(2-pyridyl) ketone and methyl-2-pyridyl ketone and thirteen metal complexes of these ligands have been prepared. Chemical structures of the ligands were characterized by elementel analysis, IR and UV-Vis. spectral data. Metal complexes were clarified by means of elementel analysis, IR, UV-Vis. spectral data and magnetic susceptibility studies. Thermal behaviours of complexes were determined thermal analysis techniques. Crystal structures of L1H, L2H ligands and [Ni(L1)2], [Zn(L1)2], [Co(L2)2], [Ni(L2)2] and [Cu(L2)2] complexes were studied and their structure were investigated by X-ray single crystal method. Antimicrobial activities of ligands (L1H, L2H) and complexes ([Ni(L1)2], [Co(L2)2], [Ni(L2)2], [Cu(L2)2]) were also investigated ten bacteria an one fungi. The interactions of all synthesized compounds with plasmid DNA were charecterized using agarose gel electrophoresis.