Kalp yetmezliği'nde galektin -3 ve NT- probnp'nin prognostik göstergesi
Prognostic indication of galectin-3 and NT-probnp in HEART failure
  1. Tez No: 458212
  2. Yazar: HANİFİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR CANDER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Kalp yetmezliği (KY), ülkemizdeki morbidite ve mortalitenin başlıca sebeplerindendir, ancak KY rahatsızlığından şikayetçi olan hastaların tahmin edilmesinde güvenilir biyobelirteçler halen bulunmamaktadır. KY hastalarında prognostik bir göstergenin tespit edilmesi, bu hastalarda hedefe yönelik bakım kalitenin hızlı bir şekilde artmasına yardımcı olabilmektedir. Çalışmamızda kalp yetmezliği hastalarının galektin-3 (gal-3) ile olan prognostik değerlendirilmesi ve gal-3'ün NT-proBNP ile olan korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. YÖNTEM: Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine başvuran 18 yaş üstü, travma hastası olmayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, akut ve kronik kalp yetmezliği tanılarının alan,114 kişilik hasta grubunu içermektedir. Hastalara ait demografik özellikler, laboratuar değerleri ve Gal-3 ile NT-proBNP değerleri çalışılmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS paket programında yapılmış olup grup karşılaştırmaları ve değişkenler arasındaki ilişkiler için uygun analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Heart failure (HF) is a main cause of morbidity and mortality in our country, but there are as yet no reliable biomarkers in the prediction of patients suffering from HF disease yet. Detecting a prognostic indicator in patients with HF may help increase the quality of target-driven care rapidly in these patients. In our study, we aimed to evaluate the prognostic assessment of galectin-3 (Gal-3) and the correlation of Gal-3 with NT-proBNP in patients with heart failure. METHOD: A group of 114 patients over 18 years old who applied to Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital Emergency, presented no trauma, agreed to participate, and diagnosed with acute and chronic heart failure, were included in the study. Demographic characteristics, laboratory results, and values for Gal-3 and NT-proBNP of the patients were evaluated. The results of the study were analyzed using SPSS software, and appropriate analysis methods were used for group comparisons and relations between variables.