Postanestezik bakım ünitesinin cerrahi olgularda preoperatif bekleme süresine ve yoğun bakım olgu profili üzerine etkileri
The effects of postanesthetic care unit on preoperative waiting period and intensive care patient profile in surgical patients
- Tez No: 458230
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÖKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Postanestezik bakım ünitesi (PABÜ), anestezi veya cerrahi sonrası dönemde olguların tedavi ve bakımı için operasyon salonlarına yakın kısa süreli izlem ve müdahalelerin yapıldığı özel birimlerdir. Araştırmamızda hastanemizde Postanestezik Bakım Ünitesi (PABÜ) açıldıktan sonra PABÜ'nün YBÜ olgu profiline ve preoperatif bekleme süresine olan etkilerini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Temmuz-Aralık 2013 arası yoğun bakım ünitesinde, Ocak-Haziran 2014 arası yoğun bakım ünitesinde, Ocak-Haziran 2014 arası postanestezik bakım ünitesinde izlenmiş olan olguların kayıtları incelendi. Yeterli veri elde edilemeyen olgular çalışma dışı bırakıldı. Bulgular: Çalışmamıza toplam 942 olgu dahil oldu. PABÜ öncesi YBÜ'de postoperatif olgu oranı %55 iken, bu oranın PABÜ açıldıktan sonra, %42'ye anlamlı şekilde azaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: The postanesthetic care unit (PACU) is a special unit where short follow-up and interventions are performed near the operation rooms for the treatment and care of patients during anesthesia or post-surgical period. We aimed to determine the impact of PACU on the intensive care unit's (ICU) patient profile and preoperative waiting period after the Postanesthetic Care Unit (PACU) was opened in our hospital. Material and Method:. In our study, 942 cases were recorded in the intensive care unit from July to December 2013, in the intensive care unit from January to June 2014, and from January to June 2014 in the postanesthetic care unit. Patients with insufficient data were excluded from the study. Results: In our study a total of 942 cases were included. The preoperative rate of postoperative patient was 55% in before PACU opening, whereas it decreased to 42% after PACU opening. According to the groups, according to the waiting periods of operation, the waiting time for the operation was 12,00 ± 14.48 days in the patients who came to the ICU after the operation in the 6 months before the PACU was opened.