Klorheksidin glukonatlı yıkamanın ileostomi kapatılmasında cerrahi alan enfeksiyonları üzerine etkisi: Prospektif gözlemsel çalışma
Ileostomy is common operation in general surgery service. Wound infection in one of the most common complication after ileostomy
  1. Tez No: 458231
  2. Yazar: MUSTAFA GÖZTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEM TERZİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
İleostomi açılması genel cerrahi servislerinde sık yapılan bir operasyondur. Yara yeri enfeksiyonu da ileostomi kapatılması sonrası rastlanan en sık komplikasyonlardandır. Amaç: Bu çalışmada genel cerrahi pratiğinde cerrahi alan enfeksiyonunun (CAE) en sık ortaya çıktığı ameliyatlardan biri olan ileostomi kapatılmasında cerrahi yarayı distile suda seyreltilmiş %0.05 klorheksidin glukonat (KHG) ile yıkamanın postoperatif CAE oranına etkisini araştırmayı amaçlıyoruz. Gereç-Yöntem: İleostomi kapatılması ameliyatında faysa kapatıldıktan sonra cilt altı distile su ile seyreltilmiş %0.05 KHG çözeltisi ve serum fizyolojikle yıkanan hastaların verileri gözlemsel kohort yaklaşımıyla karşılaştırılmıştır. Örneklem büyüklüğü hesaplarken %30'luk bir genel CAE oranı öngörülmüştür. %0.05 KHG çözeltisi ile irrigasyonun CAE oranını %4'e indireceği hipotezi ile α=0.05 ve %95 güç ile örneklem büyüklüğü her grupta 60'ar hasta şeklinde hesaplanmıştır (1-sample Z-test). Yara iyileşmesi ASEPSIS skorlamasıyla değerlendirilerek iki grubun sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Ortalama yaş 56.5±13.5, K/E oranı 48/74'tü. Kontrol grubunda 60, çalışma grubunda 62 hasta vardı.
Özet (Çeviri)
Ileostomy is common operation in general surgery service. Wound infection in one of the most common complication after ileostomy. Aim: In this study,we intend to study effect of washing by chlorhexidine gluconate (CSC) 0.05% on surgical site infection (CAE) which occurs after ileostomy closure in general surgery practice. Material-method: The data of the patients whom the operation field was washed with 0.05% were compared with the ones whom was washed by saline in an observational cohort approach. Sample size was calculated as a prediction of the CAE ratio 30%. The rate of irrigation of 0.05% to 4% CSC download the hypothesis that α = 0.05 with 95% power andsample size was calculated to be 60 patients in each group (1-sample Z-test). ASEPSIS score was used to evaluate the two groups for wound healing. Results: Mean age was 56.5 ± 13.5, M/F is 48/74. There is 60 patients in the control group, and 62 patients in study group.