Sıçan modelinde Botulinum-a toksininin damar grefti anastomozunda vazospazm ve trombüs oluşumu üzerine etkisi
The effect of Botulinum-a toxin on vasospasm and thrombus formation in vascular graft anastomosis in a rat model
- Tez No: 923669
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÜHAN AYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
SIÇAN MODELİNDE BOTULİNUM-A TOKSİNİNİN DAMAR GREFTİ ANASTOMOZUNDA VAZOSPAZM VE TROMBÜS OLUŞUMU ÜZERİNE ETKİSİ Çalışmamız, vasküler greftlerle oluşturulmuş bir anastomozda lokal BoNT-A'nın uygulamasının cerrahi sonrası 3 günlük erken dönemde vasküler etkilerini göstermek için, BoNT enjeksiyonları uygulanan arter ve ven greftleri ve bunların kontrol grupları olmak üzere toplamda 4 grup 28 rat ile gerçekleştirildi. Anastomozların patensi, anstomozların kanlandırdığı dokuların perfüzyonu ve anastomozların spazmojenlere yanıtları hem makroskobik olarak hem de ICG anjiyograji ve Lazer Doppler akımölçer gibi görüntüleme yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. BoNT-A'nın vasküler çapa etkisi ilk ve ikinci cerrahide yapılan damar çapı ölçümleriyle analiz edildi ve toksinin ilk cerrahi sonrası tromboze olmayan anastomozlardaki akım ölçümleri kaydedildi. Aynı zamanda anastomoz açıklıkları ve anastomozun kanlandırdığı eksremite kaslarının dejenerasyon bulguları histolojik olarak incelendi. Çalışma sonuncunda BoNT uygulanan hem arter hem de ven greftlerinde kontrol gruplarına kıyasla hem spontan gelişmiş, hem de stres testiyle oluşturulmuş trombüs oranlarının daha düşük olduğu görüldü ancak bu farklılıklar istatiksel olarak anlamlı bulunmadı. Arter, ven ve damar grefti çaplarının BoNT uygulamasıyla arttığı; ancak en az vasküler çap artışının damar grefti segmentlerinde olduğu görüldü. ICG anjiyografi görüntülemelerinde spazm testine iskemik yanıtın BoNT uygulamasıyla azaldığı, BoNT uygulanan anastomozların 3 günlük süre içinde akımlarında artma ; stres yanıtında ise azalma eğiliminde olduğu görüldü. Genel histolojik dejenerasyon skorları gruplar arası anlamlı farklılık göstermedi ve histolojik olarak tespit edilen tromboze anastomoz sayısı klinik olarak tespit edilen tromboze anastomoz sayısına benzerdi. Hem arterlerde hem de venlerde damar çaplarında artışa neden olduğu bilinen perivasküler BoNT-A uygulamasının denerve dokular olan vasküler greftler üzerinde de olumlu etkilerini gösterebildiği ve vasküler greftlerin çaplarında artışa; spazmojenenlere yanıtlarında azalmaya sebep olduğu için postoperatif dönemde trombüs görülme ihtimalinin en yüksek olduğu ilk 3 günde etkili olabileceği ve başta vasküler spazm olmak üzere vasküler komplikasyonların görülme sıklığını azaltarak mikrocerrahi operasyonların revizyon oranlarını düşürebileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
THE EFFECT OF BOTULINUM-A TOXIN ON VASOSPASM AND THROMBUS FORMATION IN VASCULAR GRAFT ANASTOMOSIS IN A RAT MODEL Our study was conducted with 28 rats in 4 groups, including artery and vein grafts to which BoNT injections were applied and their control groups, to show the vascular effects of local BoNT-A application in an anastomosis formed with vascular grafts in the early 3-day postoperative period. The patency of the anastomoses, the perfusion of the tissues supplied by the anstomoses and the response of the anastomoses to spasmogenes were evaluated both macroscopically and using imaging methods such as ICG angiography and Laser Doppler flowmetry. The effect of BoNT-A on the vascular diameter was analyzed by vessel diameter measurements performed in the first and second surgeries. It was investigated whether it had an effect on the flow in anastomoses that were not thrombosed after the first surgery. At the same time, anastomosis gaps and degeneration findings of extremity muscles supplied with blood by anastomosis were examined histologically. As a result of the study, it was observed that both spontaneous and stress test-induced thrombus rates were lower in both artery and vein grafts applied with BoNT compared to control groups, but these rates were not found to be statistically different. It was observed that artery, vein and vein graft diameters increased with BoNT application; however, the least vascular diameter increase was in the vascular graft segments. In ICG angiography imaging, it was observed that ischemic response to spasm test decreased with BoNT application, and anastomoses applied with BoNT tended to increase their flow within 3 days and decrease in stress response. General histological degeneration scores did not show significant difference between the groups, and the number of thrombosed anastomoses detected histologically was similar to the number of thrombosed anastomoses detected clinically. It was concluded that perivascular BoNT-A application, which is known to cause an increase in vessel diameters in both arteries and veins, may also have positive effects on vascular grafts, which are denervated tissues, and may be effective in the first 3 days of the postoperative period, when the probability of thrombus is highest, since it causes an increase in the diameters of vascular grafts and a decrease in their response to spasmogens, and may reduce the revision rates of microsurgical operations by reducing the frequency of vascular complications, especially vascular spasm.