Ankara Etimesgut ilçesinde açık-yeşil alan problemleri ve peyzaj mimarlığı açısından alınması gerekli önlemler
- Tez No: 45827
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRAN ÇELEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA KENTİ ETİMESGUT İLÇESİNDE AÇIK VE YEŞİL ALAN PROBLEMLERİ VE PEYZAJ MİMARLI?I AÇISINDAN ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER Kadriye AYTEKIN EMEKÇİ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Peyzaj Mimarlığı Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.Hayran ÇELEM 1995, Sayfa: 166 Jüri: Prof.Dr.Hayran ÇELEM Prof.Dr. Yüksel ÖZTAN Doç.Dr.Ümit ERDEM Ülkemizdeki nüfus artışı ve kırdan kente göç nedeniyle kentlerimiz, düzensiz bir şekilde gelişmekte, buna paralel olarak açık ve yeşil alanlarla ilgili sorunlar da gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Kent merkezlerinde olduğu kadar bağlı ilçelerde de yaşanan bu olgu sonucunda yapılar sıklaşmakta, kat yükseklikleri artmakta ve bir yandan yeşil alanların oranı düşerken diğer yandan mevcut yeşil alanlar zarar görmektedir. Bu durum, açık ve yeşil alanlara yeterince önem verilmemesinden, kentlerimizin hızlı gelişim dinamiğine uyum göstermeyen imar planlan uygulamalarından ve uygun bir açık ve yeşil alan politikası izlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Yerleşim alanlarının insan sağlığı açısından olumlu ve yaşanabilir koşullara sahip mekanlar olarak belirlenmesinde, açık ve yeşil alanların önemi büyüktür. Açık ve yeşil alanlar, kentleşme hareketleri sonucunda, doğa ile insan arasındaki kopmuş olan bağlan onararak, insan-doğa ilişkisini yeniden kuracak olan mekanlardır. Bu mekanlar kentsel yaşam koşullarını iyileştirmede çok önemli rol oynarlar. Açık ve yeşil alanların kendilerinden beklenilen işlevleri yerine getirebilmeleri ise, çok amaçlı ve sistemli bir planlamayı gerektirir.Etimesgut ilçesi, henüz yeni gelişmekte olan bir ilçe olması açısından önem taşımaktadır. Düzensiz kentleşmenin, diğer ilçeler ve kent merkezindeki boyutlara ulaşmamış olması, ilçenin açık ve yeşil alanlarının ve karşılaşılan sorun yada eksikliklerinin saptanmasını ve bunlara karşı alınacak önlemleri bu aşamada daha da önemli hale getirmiştir. Araştırma dört ana bölümde ele alınmıştır. 1. Açık ve yeşil alan kavramları. 2. Açık ve yeşil alan sistemini etkileyen doğal ve kültürel etmenlerin saptanması. 3. Etimesgut ilçesinde açık ve yeşil alanların bugünkü durumu ve sorunlarının belirlenmesi. 4. Sonuçlar ve tartışma. ANAHTAR KELİMELER: Kentleşme, Etimesgut, açık ve yeşil alan ilişkileri, açık ve yeşil alan sorunları, planlama ilkeleri,kent planlaması.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master's Thesis OPEN-GREEN AREAS PROBLEMS IN ETİMESGUT DISTRICT OF ANKARA CITY AND CONSEQUENTIAL MEASURES TO BE TAKEN WITH REFERENCE TO LANDSCAPE ARCHITECTURE PROFESSION Kadriye AYTEKİN EMEKÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Landscape Architecture Supervisor: Prof.Dr.Hayran ÇELEM 1995, Page: 166 Jury: Prof.Dr.Hayran ÇELEM Prof.Dr.Yüksel ÖZTAN Assoc.Prof.Dr.Ümit ERDEM By the reason of rapid increase of population and migration from rural to urban, our cities are developing unregularly and thus open and green areas are getting great significance accordingly. As a result of that fact lived in cities as well as in districts, buildings become closely pressed together and increase in heights, the rate of green areas decreases and the available ones become destroyed. This stuation occurs because of not giving enough importance to open and green areas, planning applications of municipalities that don't fit the dynamism of rapid urbanization and not persueing an open and green area policy. Open and green areas have a great deal of importance in settlements, in that these areas should have suitable conditions to live in terms of human health. Open and green spaces are the places that will re-establish the human-nature relationship whichJhas been already broken by urbanisation movements. Having several functions, open and green areas,therefore, play on important part in improving natural conditions for living in urban sites. Being able to fulfill the expected functions of the open and green areas reguires systematic and multi- aimed planning.IV Etimesgut has importance since it is a developing district. The degree of disorder in urbanization not reached that of city center and other districts makes it important to determine the open and green areas and the problems being confronted with. This investigation concentrates on four parts: 1. Open and green areas concepts. 2. Determination of natural and cultural elements that affect open and green areas system. 3. Current situation of open and green areas in Etimesgut district and determination of relating problems. 4. Conclusions and Discussion. KEY WORDS: Urbanization, Etimesgut, Dynamics of open and green space system, problems of open and green areas, principles, urban planning.