Teknoloji destekli otantik etkinliklerle ekolojik kimlik gelişiminin ve doğa algısının incelenmesi
Examining of ecological identity development and nature perception through technology-enhanced authentic activities
- Tez No: 855058
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİN HAMZAOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Araştırmada 21. yy. becerileri temelinde hazırlanmış teknoloji destekli otantik etkinliklerin doğa algısı ve ekolojik kimlik gelişimine etkisi incelenmiştir. Araştırma karma desenlerden yakınsayan paralel desende kurgulanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Ankara-Etimesgut ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda eğitimine devam eden 96 tane 7. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney grubunda 51, kontrol grubunda ise 45 öğrenci yer almaktadır. Deney grubunda yer alan öğrencilerle 21. yy. becerileri temelinde hazırlanmış teknoloji destekli otantik etkinlikler yardımıyla bir süreç planlanmış; kontrol grubu öğrencilerinde ise süreç çevre eğitimi dersi öğretim programına uygun şekilde yürütülmüştür. Deney grubu öğrencileriyle toplam 9 etkinlik yapılmış; araştırmadaki 5 etkinlikten hemen sonraki haftalarda hem deney hem kontrol grubu öğrencileri için ortak gözlem senaryoları oluşturulmuş ve gözlemler yapılmıştır. Araştırma yaklaşık on iki haftalık bir sürece yayılmıştır. Araştırma sürecinin başında ve sonunda çalışma grubunda bulunan tüm öğrencilere nicel veri toplama aracı olarak ön test- son test şeklinde Çevre Bilinci Ölçeği (Cronbach alfa güvenirlik katsayısı 0,87) uygulanmıştır. Çalışma grubu öğrencilerinin mevcut ekolojik kimliklerini ve doğa algılarını ortaya koymak için öğrencilerden yine ön test- son test şeklinde doğa ve çevre ile ilgili düşüncelerini yansıtan çizimler yapmaları ve açık uçlu sorulara cevap vermeleri istenmiştir. Araştırmadaki dört etkinlikte, deney grubu öğrencilerinin etkinlik sonrası günlükleri nitel veri toplama aracı olarak kullanılırken; araştırmadaki beş etkinlik ve bağlantılı beş gözlem senaryosundan sonra hem öğrenci günlükleri hem de gözlemci notları ile nitel veriler toplanmıştır. Araştırmadaki nicel veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilirken; araştırmadan elde edilen nitel verilere içerik analizleri yapılarak kod ve temalar oluşturulmuş ve yorum yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre deneysel işlemler öncesinde deney ve kontrol grubu öğrencilerinin ekolojik kimlikleri ve doğa algıları arasında anlamlı bir farklılık yoktur. Sürecin başında hem deney hem de kontrol grubu öğrencileri çevresel kaygılardan uzak; yaşanılan değil yaşanılması istenilen bir doğa algısına sahiptirler. Deneysel işlemlerden sonra ise deney ve kontrol grubu öğrencileri arasında ekolojik kimlik ve doğa algısı bakımından anlamlı farklılık oluşmuştur. Teknoloji destekli otantik etkinlikler ile yürütülen süreçte deney grubu öğrencilerinin birçok 21. yy. becerisi gelişmiştir. Teknolojinin eğitim ortamına uygun şekilde entegre edilmesi, öğrencilerde derslere aktif ve isteyerek katılımı teşvik etmiştir. Süreçte öğrenciler okula daha mutlu ve heyecanlı geldiklerini ifade etmişlerdir. Sürecin teknoloji entegrasyonu içeren otantik etkinliklerle devam etmesiyle istendik davranışların devamlılığı sağlanmıştır. Çevre ve doğaya ilişkin sorumlu davranışları artan deney grubu öğrencileri; gerektiğinde kendi konfor alanlarından feragat ederek doğa ve çevre için içten gelen bir motivasyonla eyleme geçme dürtüsüne sahip olmuşlardır ve sürece sınıf arkadaşları ile ailelerini de dahil edebilmişlerdir. Planlanan etkinliklerin ekolojik kimlik gelişimine ve doğa algısına katkılar sağladığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
The impact of technology-supported authentic activities based on 21st-century skills on nature perception and ecological identity development was investigated in this study. The research was designed in a convergent parallel mixed methods design. The study group consisted of 96 7th-grade students attending a public middle school in Ankara-Etimesgut district. There were 51 students in the experimental group and 45 students in the control group. A process was planned with the experimental group students through technology-supported authentic activities based on 21st-century skills, while the process for the control group students was conducted in accordance with the environmental education curriculum. A total of 9 activities were carried out with the experimental group students; common observation scenarios were created for both experimental and control group students immediately after 5 activities in the research, and observations were made. The research spanned approximately twelve weeks. At the beginning and end of the research process, the Environmental Consciousness Scale (Cronbach's alpha reliability coefficient 0.87) was administered as a quantitative data collection tool to all students in the study group in pre-test-post-test format. To reveal the current ecological identities and nature perceptions of the study group students, they were asked to make drawings reflecting their thoughts on nature and the environment in pre-test-post-test format and to respond to open-ended questions. In four activities of the research, student journals were used as a qualitative data collection tool after the activities, while qualitative data were collected with both student journals and observer notes after five activities and related observation scenarios in the research. Quantitative data in the research were analyzed using the SPSS 26 package program, while content analyses were conducted on the qualitative data obtained from the research, and codes and themes were created, and interpretations were made. According to the research results, there was no significant difference between the ecological identities and nature perceptions of the experimental and control group students before the experimental procedures. At the beginning of the process, both experimental and control group students had a nature perception where environmental concerns were absent; it was a nature perception of the desired rather than the experienced. After the experimental procedures, however, there was a significant difference between the experimental and control group students in terms of ecological identity and nature perception. In the process conducted with technology-supported authentic activities, many 21st-century skills of the experimental group students improved. The integration of technology into the educational environment encouraged active and voluntary participation of students in classes. Students expressed that they came to school happier and more excited during the process. With the continuation of the process with authentic activities involving technology integration, the continuity of desired behaviors was ensured. The experimental group students, whose responsible behaviors towards the environment and nature increased, had an intrinsic motivation to take action for nature and the environment by sacrificing their comfort zones when necessary and were able to involve their classmates and families in the process. It was revealed that the planned activities contributed to the development of ecological identity and nature perception.