Tarla pülverizatörlerindeki bum askı sistemlerinin titreşim modellemesi
- Tez No: 45883
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TARLA PÜLVERİZATÖRLERİNDEKİ BUM ASKI SİSTEMLERİNİN TİTREŞİM MODELLEMESİ İlker Hüseyin ÇELEN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinalan Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR 1995,Sayfa;60 Jüri: Doç.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr.Bülent EKER Yrd.Doç.Dr.Ali İhsan ACAR Bu çalışmada, tarla pülverizatörlerinde, üzerinde püskürtme sisteminin bulunduğu bumun askı sisteminin yanal titreşim modellemesi amaç edinilmiştir. Bu amaçla, hareket denklemlerinin oluşturulmasında lagrange denklem kalıplarından yararlanılmıştır. Model, lagrange denklem kalıpları kullanılarak oluşturulduktan sonra hazırlanan bilgisayar programı ile değişik sönüm oranı, ilerleme hızı ve tarla yüzeyi pürüzlülüğü koşullarında çözülmüştür. Elde edilen sonuçlar 10 saniyelik süre İçerisinde grafikler şeklinde gösterilmiştir. Araştırma sonucunda, yanal titreşim modeli kurulmuştur. Ayrıca, sönüm oranı, ilerleme hızı ve tarla yüzeyi pürüzlülüğünün yanal hareketlere etkisi gösterilmiştir. Açısal hız değişimleri ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Tarla pülverizatörü, Bum, Bum askı sistemi, Yanal titreşim Matematiksel modeli, Lagrange, Titreşim, Sönüm oranı, Açısal frekans
Özet (Çeviri)
ii ABSTRACT M.Sc. Thesis A VIBRATION MODELLING OF BOOM SUSPENSION IN FIELD SPRAYERS İlker Hüseyin ÇELEN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor :Assoc.Prof.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR 1995,Page:60 Jury: Assoc.Prof.Dr.İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr. Bülent EKER Assistant Prof.Dr.AH İhsan ACAR In this research, yaw simulation of suspension system of a field sprayers boom which carries the pulverization system on itself has been aimed. With this aim, Lagrange's equations have been refered in formulating the equations to express the model. After formulating the model using Lagrange *s equation models, it has been solved by means a prepared computer program under the conditions of different damping ratio, forward velocity and field surface smoothness. Results obtained have been showed in graphics within the periods of 10 seconds. In the result of the research, a yaw model has been estabilishecLIn addition, effectes of damping ratio, forward velocity and field surface smoothness on yaw movements have been made clear. KEY WORDS: Field sprayers, Boom, Boom suspension system, Yaw model, Lagrange, Vibration, Damping ratio, Angular velocity