Altın elektta krotil alkolün elektrokimyasal özellikleri
The electrochemical properties of gold electrode in crotyl alcohol
- Tez No: 45884
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMRA BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, altın elektrodun asidik ortamda krotil alkol (2-buten- l-ol) içindeki elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri yöntemiyle incelenmiştir. Alkol oksidasyonuna derişim, potansiyel tarama hızı, sı caklık ve pH gibi parametrelerin etkisi araştırılmış, elektroliz ürünleri belirlenmiş ve bir reaksiyon mekanizması önerilmiştir. Altın elektrotta 1 N H2SO4 ortamında krotil alkol ile elde edilen akım - potansiyel eğrile rinden alkol derişimi, sıcaklık ve pH 'in artmasıyla oksidasyonun hızlan dığı gözlenmiştir. Düşük sıcaklık ve pH 'larda 2,5 ve 5,0 mVs"~ 1 lik potan siyel tarama hızlarında eğrilerin şekil değiştirmesinden oksidasyonun başladığı görülmektedir. Krotil alkolün altın üzerindeki oksidasyonu dif- füzyon kontrollü irreversibl bir tepkimedir, log i - E grafiklerinden bu lunan Tafel eğimleri 240 mV 'dur. Sonuç olarak bu çalışmada altın elektrotta asidik ortamda gerçek- leşmiyen alkol oksidasyonunun çift bağ içeren krotil alkol için belli koşul larda gerçekleştiği gösterilmiştir. Anahtar kelimeler : Krotil alkol, dönüşümlü voltametri, alkollerin elektrooksidasyonu, altın elektrot.
Özet (Çeviri)
In this study, the electrochemical properties of gold electrode in crotyl alcohol (2-butene-l ol) in acidic medium were investigated using the cyclic voltammetry method. The effect of parameters such as concentration, potential sweep rate, temperature and pH' on alcohol oxidation was searched. The electrolysis products were determined and a reaction mechanaism was proposed. It was observet that the rate of oxidation increased with the increase in the alcohol concentration, temperature and pH obtained from the current - potential curves in 1 N H2SO4 medium by means of using crotyl alcohol. At low temperature and pH values, at 2.5 and ö.OmVs"1. potential sweep rates it has been observed that the oxidation begins with the change in the shape of the curves. The oxidation of crotyl alcohol on gold is a diffusion controlled irreversible reaction. The Tafel slopes found from log i - E graphs are 240 mV. As a result of this study, it is shown that the alcohol oxidation which is not possible in acidic medium takes place on gold electrode containing double-bonded crotyl alcohol under certain conditions. Key words : Crotyl alcohol, cyclic voltammetry, electrooxidation of alcohols, gold electrode.