Farklı fonksiyonel grup içeren C1-4 yan zincirli doğal bromofenollerin sentezi
Synthesis of natural bromophenols with C1-4 side chain including different functional group
- Tez No: 459112
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MENZEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Doğal bromofenoller, (E)-4-(3-brom-4,5-dihidroksifenil)but-3-en-2-one, (E)-4-(2,3-dibrom-4,5-dihidroksifenil)but-3-en-2-one ve (E)-4-(2-Brom-4,5-dihidroksifenil)but-3-en-2-one, (14-16) bileşikleri ilgili benzaldehit türevlerinin aseton ile kondenzasyonu üzerinden sentezlendi. Doğal ürün bütil 2-(3,5-dibromo-4-hidroksifenil)asetat (25), p-metoksi fenil asetik asitin sırasıyla brominasyonu, n-BuOH ile esterleşmesi ve demetilasyonu ile elde edildi. Diğer doğal bromofenoller, 3,4,6-tribromo-5-((metilsülfonil)metil)benzen-1,2-diol (5), (E)-3-(2,3-dibromo-4,5-dihidroksifenil)-2-metilakrilaldehit (26), 3,4-dibromo-5-(3-hidroksi-2-metilpropil)benzen-1,2-diol (28), 3-(2,3-dibromo-4,5-dihidroksifenil)-2-fenilpropionik asit (30) ve 2-(2,3-dibromo-4,5-dihidroksifenil)asetik asit (31) ilgili çıkış bileşiklerinin kondenzasyon, koruma, indirgenme, yer değiştirme, bromlama ve demetilasyon tepkimeleri ile elde edildiler. Doğal ürün 3,4-dibromo-5-(bütoksimetil)benzen-1,2-diol (32), ilgili aldehit 148'den çıkılarak sırasıyla indirgenme, yer değiştirme, demetilasyon sonucu elde edildi. Ayrıca, bu doğal ürünlerin bazı türevleri de sentezlendi. Bazı bileşikler, hCA-I, hCA-II, AChe ve BChe enzimlerine karşı iyi inhibisyon aktivitesi gösterdi.
Özet (Çeviri)
Natural bromophenols of (E)-4-(3-bromo-4,5-dihydroxyphenyl)but-3-en-2-one, (E)-4-(2,3-dibromo-4,5-dihydroxyphenyl)but-3-en-2-one and (E)-4-(2-bromo-4,5-dihydroxyphenyl)but-3-en-2-one (14-16) were synthesized based on the condensation of acetone with the corresponding benzaldehydes. Butyl 2-(3,5-dibromo-4-hydroxyphenyl)acetate (25) was obtained via bromination of p-methoxy phenyl acetic acid, esterification with n-BuOH and demethylation,respectively. Other natural bromophenols, 3,4,6-tribromo-5-((methylsulfonyl)methyl)benzene-1,2-diol (5), (E)-3-(2,3-dibromo-4,5-dihydroxyphenyl)-2-methylacrylaldehyde (26), 3,4-dibromo-5-(3-hydroxy-2-methylpropyl)benzene-1,2-diol (28), 3-(2,3-dibromo-4,5-dihydroxyphenyl)-2-phenylpropanoic acid (30) and 2-(2,3-dibromo-4,5-dihydroxyphenyl)acetic acid (31) were obtained from the corresponding starting compounds in order of condensation, protection, reduction, displacement, bromination and demethylation. Natural product 3,4-dibromo-5-(butoxymethyl)benzene-1,2-diol (32) was obtained starting from the corresponding aldehyde 148 by reduction, displacement, and demethylation respectively. Also, some derivatives of the natural products have been synthesized. Some compounds showed good ihibition activities against hCA-I, hCA-II, AChe and BChe