Burgaz (İzmir) baraj alanının sağ sahilinde yer alan bir kaya şevinin mühendislik jeolojisi
Engineering geology of a rock slope located in right abutment of the Burgaz (Izmir) dam site
  1. Tez No: 459194
  2. Yazar: SERKAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALÇIN KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bir kaya kütlesi üzerinde süreksizlik özelliklerinin farklı yönlerde farklı sonuçlar göstermesi kaya kütlesinin davranışının kestirilmesi açısından önemlidir. Bu çalışmada, süreksizlik sıklığı ve süreksizlik aralığı (Js) değerlerinin aynı şev üzerinde yönlere göre değişip değişmediği, değişiyorsa, bu değişim mertebesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç için kaya şevi beş panoya ayrılmıştır. Js-değerlerine bağlı olarak hesaplanan Jv (hacimsel süreksizlik sayısı) değerleri kullanılarak farklı şev bölgeleri (panoları) için RQD değerleri bulunmuştur. Böylece, RQD ve ilgili diğer parametreler kullanılarak RMRŞEV değerleri elde edilmiştir. Son olarak, farklı şev bölgelerine ait RMR değerleri kullanılarak kaya kütlesine ait elastisite modülü (Em) değerleri elde edilmiştir. Burada asıl hedef, farklı şev bölgeleri için elde edilen elastisite modülü değerlerinin değişim aralığını belirlemektir. Bu çalışmanın temel iki amacı vardır; birincisi, şev malzemesinin elastisite modülündeki değişim aralığını belirlemek, ikincisi ise, mikaşist kaya malzemesine (Ei) ve kaya kütlesine (Em) ait elastisite modülü değerlerinin karşılaştırılmasını yapmaktır.
Özet (Çeviri)
Direction-dependent differences in discontinuity properties of a rock mass is crucial for a precise estimation of rock mass behaviour. The scope of this study is to determine whether variations in discontinuity frequency and spacing (Js) values obtained from a specific slope are direction-dependent or not, and determine the rate of variations in case they are direction-dependent. For this purpose, the slope face was examined by dividing into five panels considering the properties of discontinuities. By using the values of volumetric joint count (Jv) which were determined depending on the values of Js, RQD values were computed for the different panels on the slope face. Thus, RMRSLOPE value was obtained by utilizing from the computed RQD values and other relevant parameters for each panel. Finally, the values of elasticity modulus (Emass) for five panels on the slope face were determined by using the RMRSLOPE values. Basically, this study has two primary aims: the first one is the determination of the range of variaton of slope material, and the second is to perform the comparison of the elasticity modulus of mica schist rock material (Ei) and rock mass (Em).