Bitki büyüme regülatörü olan salisilik asitin bazı ekzojen uygulamalarıyla buğday tohumunda biyoaktif bileşik düzeyine ve filizlenme gücüne etkileri
The some exogenous applications of salicylic acid as plant growth regulator, on wheat's bioactive compounds levels and seed vigour effects
- Tez No: 459195
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Tüm toplumların öncelikli amaçlarından biri yeterli ve güvenilir gıda üretimini sağlamaktır. Dünya nüfusunun hızla artmasına bağlı olarak bitkilerin hastalıklardan korunması ve abiyotik stres koşullarına dayanıklılığı giderek daha da önem kazanmaktadır. Hastalık etmenlerinin vereceği zarardan bitkileri korumak için birçok yöntem bilinmektedir. Ancak bu hastalıklar büyük boyutlu kültür bitkileri için tehdit unsuru durumundadır. Özellikle yoğun monokültür tarımın uygulandığı bölgelerde hastalıkların verdiği zararlar büyük seviyelere ulaşmaktadır. Bazı durumlarda kültür bitkilerinin ıslahında aynı ya da benzer genetik materyalin kullanılması tüm ürünü hastalığa dayanıksız hale getirerek zararın daha da artmasına neden olmaktadır. Hastalıklar nedeniyle oluşan ürün kayıpların dünyadaki toplam ürünün yaklaşık % 15'i civarında olduğu bilinmektedir. Bu kaybın ekonomik değeri yıllık 45 milyar dolar civarındadır. Ürün kalitesinin iyileştirilmesi ve sınırlı tarım alanlarından mümkün olabildiğince en yüksek verimin alınması amacıyla birçok araştırmacı yoğun çaba göstermektedir. Bitkinin genel dayanıklılığını, hastalığa karşı önemli savunma sistemini biyoaktif bileşiklerin (fenolik bileşikler, alkoloidler, vs) seviyesi belirler. Fenolik bileşiklerin polifenol oksidaz ya da peroksidaz aracılığıyla oksitlenmesiyle oluşan oksitlenmiş fenolikler, öncüllerinden daha aktiftirler. Örneğin; fenoliklerin, bitkiye sulama suyuyla birlikte uygulanması olumlu sonuçlar vermiştir. Ancak, bitkide hastalığa karşı direncin en yüksek seviyede geliştirilebilmesi için fenolik bileşiklerin devamlı olarak sentezlenmesi gerekir. Bu çalışmada, tuz stresinde yetiştirilen buğday tohumunda bitki büyüme regülâtörü olan salisilik asit ve balık unu ekzojen uygulamalarıyla, prolin ilişkili pentoz fosfat çevrimi yoluyla, biyoaktif bileşiklerin sentezinin tohumun kendisinde aktive edilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Adequate and safe food production is one of the priorities of the whole community. Therefore, the rapid increase in world population today to protect plants from disease resistance and abiotic stress conditions has become more important. Although there are many methods used to protect plants of damage from the disease factors, diseases of crop plants is still threatening situation. Especially given the intense damage that disease where monoculture agriculture are applied to reach large sizes. In some cases the treatment of the cultivated plants in the same or similar genetic material by making use of all products vulnerable to disease and leads to even greater loss. The world's total product of crop losses resulting from the disease is thought to be about 15 % around. This monetary value of the loss is around 45 billion dollars annually. Receiving the highest yield possible from the limited agricultural land and to improving the quality of the product as possible, many researchers are working hard. Important defense system of the plant overall resistance against diseases of bioactive compounds (phenolic compounds, alkaloids, etc.) is level. Phenolic compounds of polyphenol oxidase or peroxidase oxidized formed by oxidation through phenolics are more active than their predecessors. For example; phenolic, plants to be applied with irrigation water have yielded positive results. However, in order to develop plants at the highest level of resistance to disease should be continuously synthesized phenolic compounds. In this study, salicylic acid a plant growth regulâtor for wheat seed grown in salt stress, and fish flour is exogenous applications proline associated pentose phosphate pathway is targeted some plant hormones activate the synthesis of bioactive compounds in the seed itself.