The effect on seed quality and levels of phenolic compounds of wheat seeds to various priming method
Buğday tohumunda çeşitli priming yöntemlerinin fenolik bileşik düzeyi ve tohum kalitesine etkileri
- Tez No: 459196
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bilindiği gibi buğday ve benzeri tahıl ürünlerini tuz stresine karşı korumak için bir çok metot uygulanmış ve uygulanmaktadır. Bu tezin amacı, buğday üzerinde bir takım deneyler yaparak buğdayın tuzluluk gibi abiyotik strese karşı daha dirençli buğday tohumunu elde etmektir. Yaptığımız deney sonuçları, tuz stresinin olumsuz etkilerine tüm büyüme faktörlerinin priming adı verilen uygulama ile iyileştirildiği göstermiştir. Buğday (Triticum durum Desf. cv. Kayra) tohumu balık unu, balık unu+kalsiyum ve balık unu + biogumus (Vermicompost) priming ile tuz stresine karşı fenolik sentezini etkilediği elde edilmiştir. Balık unu, balık unu+kalsiyum, balık unu+biogumus kombinasyonları tuz stresine karşı buğdayı iyileştirmiştir. Bu sonuç buğday tohumunun fenolik-flavonoid, prolin, lipid peroksidasyon (LPO), peroksidaz (POD) ve fenilalanin amonyak liyaz (PAL) enzim gibi aktivitelerinin miktarları ölçülerek saptanmıştır. Balık unu, balık unu+kalsiyum ve balık unu + biogumus priming uygulamaları buğday tohumunu tuz stresine karşı geliştirdiğini, MDA miktarını azalttığını, POD ve PAL enzim aktivitelerini yükselttiğini ve toplam fenolik-flavonoid miktarını artırdığını ispat etmiştir. Deney sonuçlarımıza göre balık unu, balık unu+kalsiyum ve balık unu + biogumus priming uygulamaları buğday tohumunu tuz stresine karşı geliştirdiği sonucuna varılmıştır. Balık unu ve kalsiyum uygulamaları arasında ise balık unu+kalsiyum uygulaması daha iyi sonuç elde edilmiştir. 0,5 g balık unu + 0,5 g biogumus grubu, balık unu + biogumus grupları arasında en iyi sonuç elde edilmiştir. Böylece balık unu, balık+kalsiyum ve balık unu + biogumus ajanları fenolik biyosentezinde anahtar enzim aktivite ve fenolik miktarları tuz stresinde buğday tohumunu olumlu yönde etkilediği tespit edilmiştir. Sonuçlara göre tuz stresine karşı buğday tohumuna balık unu, balık unu+kalsiyum ve balık unu + biogumus kombinasyonları uygulamalarının güvenilir, düşük maliyetli, prosedürün kolay olduğu ve büyüme parametrelerini, tohum gücünü, fenolik-flavonoid, prolin, LPO miktarlarını, POD ve PAL enzim aktivite seviyelerini arttırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wheat crop productivity is negatively affected by salinity is tried to be improve by new scientific research methods. The main aim of this thesis is to get resistant wheat seed to abiotic stress such as salinity. The laboratory results indicated that salt stress significantly decreased all investigated growth parameters that may be improved by seed priming pretreatment. Wheat (Triticum durum Desf. cv. Kayra) primed with fish flour, fish flour+calcium and with fish flour+biogumus (Vermicompost) combinations as exogenous growth enhancers to stimulate phenolic biosynthesis against salt stress. Thus, the potentiality of fish flour, fish flour+calcium, fish flour+biogumus, to improve the wheat tolerance against salt stress, phenolic-flavonoid contents, proline, lipid peroxidation levels, guaiacol peroxidase (POD) and phenylalanine ammonia-lyase (PAL) enzyme activities of wheat seedlings were determined. Suppression of salt injury by fish flour, fish flour + calcium, and fish flour + biogumus pretreatments was associated with reducing MDA content and increasing enzyme activities of POD and PAL, and promoting total flavonoid and phenolic accumulation. Our laboratory results show that seed priming with fish flour, fish flour + calcium, and fish flour + biogumus improved the wheat seeds against salt stress. Moreover, fish flour + calcium pretreatment seeds showed better response to salinity than either fish flour or calcium single pretreatment. Seeds primed with 0.5 g fish flour + 0.5 g biogumus combinations indicated the best results among the combinations of fish flour + biogumus treatments. Fish flour, fish flour + calcium and fish flour + biogumus have positive regulation effects on the key enzyme activities related phenolic biosynthesis and individual phenolic contents under salt stress. The results showed that fish flour, fish flour + calcium, and fish flour + biogumus pretreatments of wheat seeds seem to be a reliable, not-expensive and easy procedure to develop the plant salinity tolerance and to gain more synergy terms of growth, seed vigour index and total phenolic – flavonoids, lipid peroxidation, guaiacol peroxidise and phenylalanine ammonia-lyase activities levels.