Online alışverişde satın alma davranışının planlı davranış teorisi, teknoloji kabul modeli, yenilik yayılım kuramı, tüketici alışkanlıkları ve güven faktörleriyle incelenmesi
- Tez No: 459595
- Danışmanlar: PROF. DR. AYPAR USLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tüketici davranışları, pazarlama faaliyetlerine yön vermesi ve pazarlama stratejilerini belirlemede önemli bir yere sahiptir. Online alışverişte tüketici davranışları ise gerek ülkemizde gerekse dünyada pek çok araştırma yapılan güncel konular arasındadır. Online alışveriş davranışı karmaşık çok fazla değişkene bağlıdır. Bu araştırmanın amacı, e-ticaret ve pazarlama alanının en önemli konularından biri olabilecek tüketicilerin online alışveriş davranışlarını etkileyen faktörleri analiz etmektir. Literatürde, tüketicilerin online satın alma davranışlarını inceleyen çalışmalarda yaygın olarak“Teknoloji Kabul Modeli”kullanılmıştır. Bu çalışmada Planlı Davranış Teorisi, Teknoloji Kabul Modeli ve Yenilik Yayılım Kuramı'na ilave olarak“Tüketici Alışkanlıkları”ve“Güven”faktörleri de eklenerek bir model oluşturulmuş ve bu faktörlerin tüketicilerin online satın alma davranışlarına etkileri incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde“E-ticaretin Tanımı ve Kapsamı”detaylıca incelenmiş ve konu ilgili tanımlara yer verilmiştir.Çalışmanın ikinci bölümünde“Online Alışverişte Tüketici Davranışları”anlatılmış ve online tüketici davranışlarını incelemede faydalanılan teoriler kapsamlı olarak anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise çalışmanın amacı ve kapsamı ortaya konulmuş, çalışma modeli belirlenmiş ve analizler yapılmıştır. Veriler anket yöntemiyle toplanmıştır. Sanal ortamda Google Drive aracılığıyla oluşturulan anket, internet kullanıcılarına yönelik olduğu için, hedef kitleye ulaştırılmasında sosyal medya ve mail kullanılmıştır. Anket katılımcılarının cevapları elektronik veri havuzunda toplanmıştır. Anketi yanıtlayan 440 kişiden 2'si hiçbir ölçek sorusunu yanıtlamadığı için bu 2 kişi analizlere dahil edilmemiş ve tüm analizler 438 kişi üzerinden yürütülmüştür. Anket çalışması ile toplanan veriler SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılarak analizi yapılan verilerin öncelikle güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmış, daha sonra ifadeler için tamamlayıcı istatistiki analizler yapılmıştır. Sonuçlar detaylı olarak üçüncü bölümde anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior has an important place in directing marketing activities and determining marketing strategies. Consumer behaviors in online shopping are among the current topics in our country and in the world. The online shopping behavior is complex and depends on too many variables. The purpose of this research is to analyze the factors that affect the online shopping behaviors of consumers, which may be one of the most important issues in the field of e-commerce and marketing. In the literature,“Technology Acceptance Model”has been widely used in studies that examine consumers' online buying behaviors. In this study, a model was created by adding“Consumer Habits”and“Confidence”factors in addition to Theory of Planned Behavior, Technology Acceptance Model and Innovation Propagation Theory and the effects of these factors on online purchasing behavior of consumers were examined. In the first part of the study,“Definition and scope of e-commerce”has been examined in detail and the related definitions are included in the subject. In the second part of the study,“Consumer Behavior in Online Shopping”is explained and the theories used in examining online consumer behaviors are explained thoroughly.In the third and final part of the study, the purpose and scope of the study were determined, the working model was determined and analyzed. Data were collected by questionnaire method. Social media and mailing is used to reach the target audience. The Questionare created in the virtual environment via Google Drive, because it is aimed at the intended internet users. The answers of the survey participants were collected in the electronic data repository. Since 2 out of 440 respondents did not respond to any scale question, they were not included in the analyzes and all analyzes were conducted over 438 people. The reliability and validity analyzes of the data analyzed using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program were made first, then the complementary statistics were analyzed for the expressions. The results are explained in detail in the third chapter.