Interdependence among units; case study of Ghana health insurance system
Bilimler arası karşılılık; Gana sağlık sigortası sistemi vaki çalışması
- Tez No: 459618
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ELİF ŞENGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İşletmelerin sahiplerine karşılıklı bağımlılık yardımı çalışması, kuruluşlarındaki çeşitli sektörlerin, bölümlerin veya birimlerin başkalarının üretkenliğine veya performansına nasıl bağımlı olduklarını anlar. Bazı araştırmacılar, bireyler ve gruplar arasındaki karşılıklı bağımlılığın ve müteakip etkileşimin organizasyonun temelini oluşturduğunu ileri sürdüler (Grant, 1996). Karşılıklı bağımlılığı anlamak, organizasyonun tasarım yapısını da etkiler. Kurumlar arası etkileşimi teşvik eder, hiyerarşi farklılaşmayı en aza indirir ve örgütsel gerginliklere girer. Dolayısıyla, kuruluşlar uygun olmayan karşılıklı bağımlılık, bu temel süreçleri aksatabilir, üretkenliğe müdahale edebilir ve alt çizgiyi etkileyebilir, (Alder, 1995), bilgi akışının ve çaba koordinasyonunun etkili olmasını gerektirir. Etkin örgütsel bağımlılık, aynı zamanda, Van de Ven (1980) 'in etkili bir iş ilişkisinin merkezi bir bileşeni olduğu için, bir kuruluşun uzun vadeli başarısının belirgin bir bileşenidir. Bu çalışma, bir kuruluşun başka bir kuruluşa olan bağımlılığının kendileri arasındaki ilişkiyi nasıl yönlendirdiğini ve kurumlar arası ilişkilerin etkin koordinasyonunu ve yönetilmesini sağladığını inceler.
Özet (Çeviri)
The study of interdependence help owners of businesses understand how the various sectors, departments or units within their organizations depend on the productivity or performance of others. Some researchers have posited that interdependence and subsequent interaction among individuals and groups are the basis for organization, (Grant,1996). Understanding interdependence also influences the design structure of the organization. It encourages interaction across enterprises, minimizes hierarchical differentiation, and engages organizational tensions. Thus, organizations require the flow of information and coordination of effort to be effective because inappropriate interdependence can disrupt these basic processes, interfere with productivity, and impact the bottom line, (Alder, 1995). Effective organizational interdependence is also a salient component of an organization's long-term success, as it is a central component of effective work relationships Van de Ven (1980). This study examines the extent to which one organization's interdependence on another organization mediates the relationship between them and drives effective coordination and governance of inter-organizational relationships.