Negatif-pozitif baskılarda kenar keskinliğinin kalitesi üzerine etki eden faktörler
- Tez No: 45963
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Çalışmada negatif-pozitif baskılarda kenar keskinliğinin kalitesi üzerine etki eden faktörler incelenmiştir. Bu inceleme ana baskı sistemlerinden ofset baskı sistemi üzerinde yapılmıştır. Bu nedenle önce ofset baskı sisteminin doğuşu ve bugünün modern ofset baskı teknolojisi anlatılmıştır. Konunun araştırılmasında ve özellikle denel bölümdeki bulguların değerlendirilmesinde mürekkep hammaddeleri ve özellikleri önemlidir. Bu nedenle özellikle ofset baskı mürekkepleri hammaddeleri geniş olarak incelenmiş ve anlatılmıştır. Hammadde incelemelerinden sonra ofset baskı sistemlerinde kullanılan mürekkep yapıları ve ofset baskı mürekkebi üretim yöntemi anlatılmıştır. Ofset baskıda kaliteye en çok etki eden parametrelerin başında mürekkep-su ortak çalışmasındaki uyum ve denge gelir. Bu nedenle mürekkeplerin incelenmesinden hemen sonra nemlendirme suyu ve nemlendirme sistemleri incelenmiştir. Negatif-pozitif baskıda kenar keskinhğinin sağlanması kalıp yüzeyinde yeterli miktarda su ve mürekkeple dengeli bir mürekkep su arayüzey ilişkisine bağlıdır. Bu nedenle bu ilişkinin açıklanmasında yararlı olabilecek standartlar verilmiştir. Denel bölümde ise konunun en iyi açıklanmasına uygun olan; üzerinde mikro negatif pozitif kılcal çizgilerin, düşük ve yüksek tramton değerlerinin bulunduğu Uğra 82 baskı kontrol skalasının en iyi şartlarda fabrikasyon hassaslaştınlmış kalıba pozlandırılması yapılarak el değmeden banyo edildi. Bu kalıpla 50x70 cm ofset baskı makinasında en uygun yağ bazlı mürekkeple yüzeyi nçok pürüzlü, pürüzlü ve çok az pürüzlü kağıt ve kartonlara değişik baskı şartlarında test baskıları yapıldı. Test baskılarının optik mikroskopla büyültülerek mikro çizgili bölgelerinden ve tramlı bölgelerinden resimleri çekildi. Bu resimler üzerinde incelemeler yapılarak konu aydınlatılmaya çalışıldı. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis the factors that effects on the quality of sharpness of image on negative and positive prints are examined. This examination have been done on the offset printing system, one of the basic printing systems. Because of this reason the evaluation of offset printing system and the contemporary offset printing technology are explained first. Rough materials and their spesifications used in printing inks are very important for searching the project and for findings in experimental part of the project. Rough materials, used in offset printing inks are examined and described widely. After the examination of rough materials chemical, structures of offset printing inks and the production method of offset printing inks are described. Ink-water balance is the most important parameter which efects on the quality of offset printing. Because of this reason dampening system are also examined. In negative-positive printing, to provide the good sharpness is depend on the balance of dampening solution and ink. The standarts which describes this balance are also given. In experimental part of the thesis; The control strip Ugra 82 is exposed on an offset plate and developed by developing machine in suitable conditions. Then Ugra 82 is printed on high rough, rough and low rough surface papers and card boards by using the most suitable oil based offset printing ink on an 50 x 70 cm offset press in different printing conditions. The enlarged photos of micro lined areas and halftone areas at printed control strip Ugra 82 are taken by an optic microscobe. After the searches are done on these photos the results are explained. rv