The effects of traffic noise on house renting and selling prices concerning residential areas case of Sulaymaniyah city center
Trafik gürültüsünün konut fiyatlarının satış ve kiralamasında etkisi: Sülaymaniye örneği
- Tez No: 459651
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM SAMIRKAŞ, DR. AYUOB ANWAR HAMAD SMAQAE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Hükümetler, trafik gürültüleri dahil, trafikten kaynaklı zararlı etkilerden vatandaşları korumak için yönetmelikler çıkarmış ve trafik kuralları koymuştur. Ayrıca insanlar, doğal çevre sesini seçme hakkına sahiptirler. Süleymaniye kent merkezinde ciddi olumsuz ekonomik ve sosyal boyutu olan trafik gürültüsü, insanlar için en büyük problemlerden birisi olmaktadır. Bu durum emlak piyasasındaki karar verme sürecini de etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı Sülaymaniye şehir merkezinde trafik gürültüsünün konut satış ve kiraları üzerine etkisini analiz etmektir. Bu amaçla anket yöntemi seçilmiş ve 177 tane emlak ofisine anket yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda trafik gürültüsünün emlak fiyatlarını çok etkilediği ortaya çıkmıştır. Araştırmanın yapıldığı bölgede, kalabalık ve trafik gürültüsü nedeniyle konut almaya daha az istekli olunmakla birlikte fiyatlarda diğer bölgelere göre düşüktür. Araştırmanın sonucunda gürültülü kirliğini daha az neden olan araçlar seçilmesi ve yüksek verimlilikte ses kontrol cihazları kullanması ve tüm şehirlerde çevre koruma mevzuatı ve yasaları aracığıyla ses hacim düzeyini belirlemek veya rahatsız edici gürültüyü engellemek gibi, hükümet ve şirketler düzeyinde bir takım önemli tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Should be the goal of the conscious Governmental regulations to protect citizens from the harmful effects caused by the traffic noise, including those generated by the noise. People have the right to choose the nature of the acoustic environment, as it should not be imposed by others, The problem of traffic noise considered as one of the main problems that have been imposed on the people in Sulaymaniyah city center, which began to take a serious economic and social dimensions, affects the decision-making process in the real estate market. And consequently, this research analyzes the impact of traffic noise pollution in the sale and rent prices of residential property in Sulaymaniyah city center, the results of research has confirmed a clear and negative effect the traffic noise on residential real estate prices in Sulaymaniyah city center and the proof of this an excess of supply of real estate in (noisy and dusty) areas and the lack of demand for real estate in areas close to the traffic. Finally, the research commanded range of important recommendations, such as: necessity control the noise pollution at the level of governments and companies, either at the companies level by choosing vehicles that release less sound and the use of sound control devices of high efficiency, either at the government level to determine the volume level or prevent annoying noises (painful), through legislation and laws of environmental protection and impose fees and raise awareness.