Manage marketing strategies in a changing environment
Değişen bir ortamda pazarlama stratejilerinin yönetimi
- Tez No: 459678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH OGRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma , bir şirketin nasıl yönetileceği , pazarlama ve stratejik planlama, pazarlama ortamının etkisini araştırmasına dikkat edilmesi ve grup şirketlerinde yönetim kademelerine odaklanmıştır. Yardımlaşmanın, şirketin stratejik pazarlama yönetiminde nasıl olmalı , çok çalışmanın problemleri nelerdir , pazarlamanın stratejik planlamasında çevresel etkinin belirlenmesi ve değişkenlerin etkisi nedir , stratejik planlama ve pazarlama unsurlarının alanları ve seviyeleri nelerdir, şirket pazarlama stratejilerinin tasarımı ve seçimi konusunda doğru kararları nasıl verebilir üzerinde odaklanmıştır. Bu çalışmada, bilişsel araştırma hipotez temelinde hedeflerinin bir dizi elde etmek için çalışmalarımızı sürdürdük. Çalışma grubu ile ilgili anket verileri ve bilgi kullanılmıştır. Bu çalışmanın oluşturulması ve uygulanmasında rol alan 50 genel müdür ve operasyonel yöneticiden oluşan bir şirkete örneği dağıtıldı ve çalışmada bir rol üstlenen Şirket numunesi bir pazarlama planının oluşturulması yapıldı. Bu çalışmada, kullanılan istatistiksel yöntemlerin birçoğu taşıma veri (Ortalama, standart sapma, T-Testi, korelasyon), bu çalışmanın verilerini analiz etmek için Yazılım Sosyal İstatistik Programı (SPSS) yazılımı kullanılmıştır. İstatistiksel yöntemlerde bulguların bir dizi sonuçlanması en önemli pazarlama stratejik planlama çevresel değişkenlerin etkisi arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Biz toplam hesap değerlerine baktığımızda istatistiksel hipotezi test etmek için T testine bakmak ve belirlemek gerekiyor. T değeri (12 751) eşit ve daha büyük dört hipotez istatistiksel değeri (0.05) ,daha az anlamlılık düzeyinde (0.000) ile (0.05) arama sonucunun olumlu tepkisini gösterir, Değişkenler araştırması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study deals the impact of the marketing environment in the strategic planning of marketing and how to manage them, as attention is focused on the administrative levels in Hawkary group companies, and how the management of strategic marketing at the company. The most study problem in identifying the environmental impact in the strategic planning of marketing and what are the most the effect of variables and what are the areas and levels of the elements of strategic planning and marketing, How the company can make the right decisions in the design and choice of marketing strategies. The study sought to achieve a number of goals based on cognitive research hypotheses, has been used (in the questionnaire data and information related to study collection as it has been distributed to a sample of 50 of the general managers and operational managers who have a role at the formulation and implementation of the marketing plan in the company's sample. And for data handling many of the statistical methods used, namely, (mean ,And standard deviation ,T-Test ,correlation)The software Statistical Program for Social Sciences (SPSS) was used to analyses the data of this study. statistical methods have produced a number of results Perhaps the most prominent is that there a relationship influence of environmental variables in the strategic planning of marketing. If we look at the total account the values of determining T-Test In order to test the hypothesis statistical we see that the value of the four hypotheses is equal to the value of T (12.751) and is bigger than (0.05 ) with a significance level (0.000 which is less than 0.05 ) this shows the positive reaction that the search result, and there is a statistically significant effect between variables research.