Çokuluslu işletmelerde küreselleşme düzeyinin ölçümü
Measurement of globalization in multinational corporations
- Tez No: 459758
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYAT EBRU ERDOST ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 471
Özet
Küreselleşme kavramının özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından günümüze kadar olan sürece damgasını vurmuş olmasına karşın küreselleşme tartışmasının başlangıcı bu tarihlerden çok daha geriye gitmektedir. Dolayısıyla küreselleşme kavramı altında sürdürülen tartışmalar tarihsel ve kapsamlı bir akademik yazın oluşturmaktadır. Söz konusu yazın, küreselleşme kavramının tanımı ve içeriği konusunda ortak bir sonuca ulaşmaktan uzaktır. Küreselleşme kavramını çokuluslu şirketler düzeyinde değerlendirmeyi amaçlayan bu çalışma, konunun farklı boyutlarını ele alan kapsamlı yazını bir araya getirerek bütüncül bir yaklaşım sunmayı hedeflemektedir. Çokuluslu şirketlerde küreselleşme düzeyinin ölçümüne yönelik böyle bir yaklaşımın ortaya konabilmesi için alanyazının detaylı olarak incelenmesi sonucunda, küreselleşmenin farklı boyutlarını ölçmeye yönelik çeşitli yöntemleri bir araya getirmeye en uygun yaklaşımın vaka çalışması olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ülkemizde faaliyet gösteren 4 çokuluslu şirkette gerçekleştirilen örnek uygulama sonucunda, çokuluslu şirketlerin küreselleşme düzeyinin vaka çalışması yöntemiyle ölçülmesine yönelik bir yaklaşımın genel çerçevesi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Although globalization as a phenomenon has made its mark on the world today over a period of few decades from the late 20th century to date, the term itself has sparked debate in academia from very early on. The debate on globalization has produced a vast body of academic literature which has its roots in history. The great body of work on globalization, however, is far from creating consensus on the definition and contents of the phenomenon. This research aims to propose a comprehensive framework that integrates diverse aspects of the fragmented literature on measuring the degree of globalization in MNCs. After detailed examination of the literature, the case study approach is found to be most suitable for the purpose of this research. A sample study on 4 MNCs operating in Turkey resulted in a general framework that integrates various criteria and methods for measuring the degree of company globalization.