Tarihsel süreci içinde ham derinin giysi tasarımına etkisi ve önemi
The importance and the effect of raw leather on clothing design within its historical process
- Tez No: 460005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞÖHRET AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İlkçağlardan beri ham deri, dayanıklılığı ve işlevselliğine paralel olarak insanoğlunun günlük yaşamında, örtünme amaçlı kullandığı en önemli materyallerden biri olmuştur. Çeşitli coğrafyalarda, iklim şartlarına ve sosyo-kültürel farklılıklara ve toplumların refah düzeyine göre işlenme ve kullanım alanları olarak çeşitli farklılıklar göstermiştir. Türk kültürün de köklü bir geçmişe sahip deri kullanımı, hayvancılığın son derece gelişmiş olduğu Orta Asya Türklerine dayanmaktadır. Halen, Türkiye ve dünya moda endüstrisinde deri önemli bir yer tutmaya devam etmektedir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte ham deri yerini giderek işlenmiş deriye bırakmıştır. Ham deri; işlevsellik, sağlamlık ve organik yapısından dolayı, işlenmiş deriye oranla daha sağlıklı olmasına rağmen, günümüzde, birçok kimyasal işleme maruz kalmış işlenmiş derinin kullanıldığı gözlemlenmiştir. Bu gözlemden hareketle, Bu araştırmada sırası ile; günümüzde deri, dericilik sanatı ve zanaatının gelişimi, derinin kaynakları ve genel özellikleri, hayvan türlerine göre tasarımında kullanımı ve üretim teknikleri, giysi modasında derinin kaynakları, derinin günümüz Türk ve dünya modası üzerindeki etkisi de ilave edilerek geniş bir perspektifle ve kronolojik olarak irdelenerek incelenmiştir. Çalışma ham deri ile yapılan özgün uygulama çalışması ile de desteklenmiştir. Anahtar kelimeler; Moda, Tekstil, Deri, Ham Deri, İşlenmiş Deri, Üretim
Özet (Çeviri)
Since antiquity, unprocessed leather, in parallel with its durability and functionality, has been one of the most significant materials human beings used in their daily lives, mainly for the purpose of covering. It varied in terms of processing and areas of use depending on various geographies, climates, sociocultural differences and welfare levels of societies. The use of leather, which has a deep-seated history in Turkish culture, dates back to Central Asian Turks who were tremendously well-developed in animal husbandry. At present, leather continues to occupy a vital place in Turkey and world fashion industry. However, with developing technology unprocessed leather has given its place to processed leather. Despite the fact that unprocessed leather is healthier than processed leather (due to functionality, durability and organic texture), at present processed leather, which is exposed to several chemical processes, is observed to be used. With reference to this observation, the following topics have been investigated chronologically and with a broad perspective: leather at present, the development of art and craft of leather, sources and general properties of leather, use in design depending on the types of animal and manufacturing techniques, sources of leather in clothing fashion, and the impact of leather on fashion in the world as well as in Turkey. The study is also supported with the distinctive implementation work done with unprocessed leather. Key Words; Fashion, Textile, Leather, Unprocessed Leather, Processed Leather, Manufacturing.