Proteinürili olgularda tedavinin nabız dalga indeksleri üzerine etkisi
The effect of treatment on pulse wave indices of proteinuira cases
  1. Tez No: 460042
  2. Yazar: MUSTAFA ASIM GEDİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MANSUR KAYATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Proteinürili hastalarda en önemli mortalite nedeni artmış ateroskleroza bağlı kardiyovasküler komplikasyonlardır. Günümüzde non invaziv bir yöntem olan nabız dalga analizi ile aterosklerozu ve arteriyel sertleşmeyi gösterebilmekteyiz. Bu çalışmamızdaki amacımız proteinürili hastalarda 6 aylık süre içerisinde tedavi ile proteinüri miktarındaki değişimlerin nabız dalgalarına olan etkisini incelemektir. Yöntem: Bu çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Nefroloji Polikliniğine ilk kez proteinüri ile başvuran hastalar arasından gönüllü olan 15 hasta dahil edildi. Hastaların NDH ve AI ölçümleri tek operatör tarafından 0., 3. ve 6. ayda basınca duyarlı transduser kullanılarak yapıldı. Eş zamanlı olarak kan basıncı takibi, biyokimyasal testler, 24 saatlik idrarda proteinüri ölçümü yapıldı. Bulgular: Hastalarımızın MTP, NDH ve AI ortalamaları incelendiğinde; 0. ay MTP: 4937,76 mg/gün NDH: 7,07 m/s AI: 25,07 %, 3. ay MTP: 2260,27 mg/gün NDH: 6,79 m/s AI: 22,53 %, 6. ay MTP: 2469,71 mg/gün NDH: 7,18 m/s AI: 32,53 % olarak ölçülmüştür. Hastalarımızın MTP ve NDH arasında 3. ayda (r=-0,621 p=0,014) ve 6.
Özet (Çeviri)
Aim: In proteinuira patients, the most significant reason of mortality is cardiovascular diseases caused by increased atherosclerosis. Nowadays, we can observe atherosclerosis and arterial stiffness by using a non-invasive method, pulse wave analysis. This study seeks to reveal the effects of the changes in the amount of the proteinuria on the pulse waves of patients with proteinuria in a period of treatment of six months. Method: 15 voluntary patients with proteinuira that applied to the outpatient clinic of Department of Nephrology, Faculty of Medicine, Cumhuriyet University for the first time enrolled in the study. PWV and AI measurements of the patients were taken by using pressure sensitive transduser by a single operator at the moment of diagnosis, third month and six month after the diagnosis, respectively. Blood pressure monitoring, biochemical labrotory tests and 24 hour urinary proteinuira measurements were taken concurrently. Results: When the average of the patients' MTP, PWV and AI measurement are examined, it is observed that at the moment of diagnosis MTP: 4937,76 mg/day PWV: 7,07 m/s AI: 25,07 %, in the third month MTP: 2260,27 mg/day PWV: 6,79 m/s AI: 22,53 % and in the sixth month MTP: 2469,71 mg/day PWV: 7,18 m/s AI: 32,53 %.