ESOGÜ Tıp Fakültesi Acil Servis'e başvuran yetişkin zehirlenme vakalarının aile hekimliği bakış açısıyla geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of adult poisoning cases attending to the emergency service of ESOGU medical faculty according to family medicine's perspective
  1. Tez No: 460074
  2. Yazar: SERKAN SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Zehirlenmeler, etkene ve hastaneye başvuru süresine bağlı olarak ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, bir üçüncü basamak acil servisine başvuran zehirlenme vakalarına dair kaydedilen verileri derleyip, demografik, etiyolojik ve klinik özellikleri ile prognozlarını retrospektif olarak inceleyerek değerlendirmektir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Acil Servis'e 21.02.2010 - 14.10.2015 tarihleri arasında başvuran 18 yaş ve üzeri zehirlenme vakaları çalışmaya dahil edilmiştir. Dosya arşivinde yapılan tarama sonucu kayıtlarına ulaşılan 839 zehirlenme vakasının verileri kaydedildi. Zehirlenmelere en sık yol açan etkenlerin ilaçlar (%55,4) ve karbonmonoksit (%24,5) olduğu saptandı. İlaç zehirlenmeleri içerisinde en sık çoklu ilaç alımlarına (%46,8) rastlandı. Daha sonra en sık karşılaşılan etken maddeler, duygudurum düzenleyici ilaçlar (%22,9) ve ağrı kesiciler (%16,3) idi. Zehirlenmelerin %54,4'ü intihar girişimleri sonucu meydana gelmekteydi. Zehirlenmelerin azaltılması için toplumun eğitilmesi, reçetesiz ilaç satışına kısıtlama getirilmesi, kimyasal maddelerin kullanımında dikkatli olunması gibi önlemler alınmalıdır. Hastaların ilaç temin etmek için sık başvurdukları aile hekimleri, akılcı ilaç kullanımı ilkelerine dikkat etmelidir. Ayrıca aile hekimleri, hastalarının ruhsal durum muayenelerine gereken önemi verip intihara eğilimli hastaların psikiyatrik destek almalarını sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Poisonings can cause serious outcomes depending on the agent and the time passed before admission to the hospital. The aim of this study is to review the demographic, etiological and clinical features and prognosis of patients with poisoning cases referred to a tertiary emergency department by studying retrospectively. Patients equal or above 18 years from poisoning cases applied to Emergency Service of Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGU) Medical Faculty between 21.02.2010 - 14.10.2015 were included in the study. The data of 839 poisoning cases that obtained by scanning in the file archive were recorded. Drugs (55.4%) and carbon monoxide (24.5%) were the most common causative agents of poisonings. Among the drug poisonings, multiple drug intake (46.8%) was the most encountered. After that, most encountered drugs were mood regulator drugs (22.9%) and pain relievers (16.3%). 54.4% of the poisonings were suicide attempts. Precautions such as educating the community, restrictions on the sale of drugs without a prescription, and taking caution in the use of chemical substances should be taken to reduce poisonings. Family physicians, oftenly appealed by patients to provide medicines, should pay attention to the principles of rational drug use. In addition, family physicians should give attention properly to mental health examinations and should ensure that patients with suicidal thoughts receive psychiatric support.