Kalprotektinin iskemik kolit tanısındaki etkinliği: Deneysel model
(Efficacy of calprotectin on diagnosis of ischemic colitis: Experimental model)
  1. Tez No: 460249
  2. Yazar: İLYAS KUDAŞ
  3. Danışmanlar: UZMAN YAHYA ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç Bu çalışmada sıçanlarda oluşturulan iskemik kolit modeli üzerinden serum kalprotektinin iskemik kolon tanısındaki rolünü araştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem Çalışmaya 18 Wistar Albino sıçan dahil edildi. Deney süresince sıçanlara standart yem ve su diyeti verildi. Sham cerrahi grubuna laparotomi dışında bir uygulama yapılmadı. Çalışma grubundaki sıçanlara ise laparotomi sonrası sol kolona giden damarlar ligate edildi. Her iki gruptan da 6. saat sonunda juguler venden 1'er cc. kan örnekleri alındı. 24. saatte sıçanlar sakrifiye edilerek kan ve kolon dokusu örnekleri alındı. Hem kanda hem de kolon dokusunda kalprotektin değerlerini ölçmek için örnekler biyokimya laboratuvarına gönderildi. Ayrıca iskemik bulguları değerlendirmek amacıyla kolon doku örnekleri patolojiye gönderildi. Her iki grup 6. ve 24. saat kalprotektin değerleri açısından kendi içinde ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular Her iki grubun 6. saat değerlendirmelerinde serum kalprotektin düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmedi (p>0.05). Sham cerrahi grubun kendi arasında 6. ve 24. saatlerdeki serum kalprotektin değerlerinde de anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Çalışma grubunun kendi içinde 6. ve 24.
Özet (Çeviri)
Aim In this study, we aimed to investigate the role of serum calprotectin in the diagnosis of ischemic colitis on rat ischemic colitis model. Materials and Methods 18 Wistar Albino rats were included in the study. During the experiment, rats were given a standard feed and water diet. No application except laparotomy was performed for the sham surgical group. The rats in the study group were ligated to the left colonic vessels after laparotomy. At the end of 6th hours in each group, 1cc blood samples were taken from jugulary vein. At the end of the experiment, the rats were sacrified and samples of blood and colon tissues were taken. Blood samples were sent to the biochemistry laboratory to measure calprotectin levels in both calm and colon. In addition, colon tissue samples were sent to pathology to evaluate ischemic findings. Both groups were compared within themselves and between groups in terms of calprotectin levels at 6th and 24th hours. Results There was no significant difference in serum calprotectin levels between 6th hour evaluations of both groups (p> 0.05). There was no significant difference in serum calprotectin levels between 6th and 24th hours of sham surgery group (p> 0.05).