Hastane dışı kardiyak arrest vakalarımızın koroner anjiografi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of coronary angiography findings in our out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) cases
  1. Tez No: 982501
  2. Yazar: BEYHAN KORAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ALTINTOP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Hastane dışı kardiyak arrest (HDKA) sonrası spontan dolaşımın geri dönmesi (SDGD) sağlanan hastalarda akut koroner sendrom önemli bir etiyolojik faktördür. Bu çalışmada, SDGD sonrası koroner anjiyografi (KAG) uygulanan hastalarda koroner arter lezyonlarının dağılımı, culprit lezyon oranları, TIMI akım skorları, revaskülarizasyon sonuçları ve bu parametrelerin mortalite ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif tanımlayıcı çalışma, Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniğinde 2019–2024 yılları arasında HDKA nedeniyle kardiyopulmoner resusitasyon (KPR) uygulanıp SDGD sağlanan ve akut koroner sendrom ön tanısı ile KAG yapılan toplam 155 yetişkin hastayı kapsamaktadır. Hastaların demografik verileri, komorbiditeleri, arrest özellikleri, laboratuvar parametreleri, EKG bulguları, KAG sonuçları, TIMI akım dereceleri ve klinik çıktıları incelendi. Mortalite ile ilişkili bağımsız prediktörleri belirlemek amacıyla binary lojistik regresyon analizi yapıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 62,2±12,3 yıl olup %79,4'ü erkekti. Hastaların %80'inde kardiyopulmoner arreste 112 Acil Sağlık Sistemi tanık olmuştu. Başlangıç ritmi hastaların %47,1'inde VF/nVT, %52,9'unda asistoli/NEA idi. SDGD sonrası çekilen EKG'de en sık sinüs ritmi (%24,5) ve atriyal fibrilasyon (%20,6) saptandı. KAG'de en sık culprit lezyon LAD arterde görüldü (%41,9). Hastaların %23,9'unda anlamlı koroner lezyon yoktu. Perkütan koroner girişim uygulanan hastaların %51,7'sinde TIMI 3 akım sağlandı. Hastane içi mortalite %83,2 olarak bulundu. Mortalite ile ilişkili değişkenlerin analizinde; ölen hastalar yaşayanlara göre anlamlı olarak daha ileri yaşta (63,78 vs. 54,35 yıl; p<0,001), daha düşük pH değerine (7,05 vs. 7,13; p=0,038) ve daha yüksek laktat düzeyine sahipti (11,33 vs. 9,28 mmol/L; p=0,027). Yaş (OR=1,095; p=0,003) ve KPR süresi (OR=1,131; p=0,001) bağımsız mortalite belirleyicileri olarak saptandı. VF/nVT ritmi yaşayan hastalarda anlamlı olarak daha sık görülürken (%84,6), asistoli/NEA ritmi mortalite ile güçlü şekilde ilişkiliydi (p<0,001). Sonuç: HDKA sonrası SDGD sağlanan ve KAG uygulanan hastalarda en sık culprit lezyon LAD arterde olup, TIMI 3 akım sağlanması yüksek oranlarda başarılmıştır. Buna karşın hastane içi mortalite yüksektir. Yaş, KPR süresi ve başlangıç ritmi mortaliteyi öngörmede önemli parametrelerdir. Bu bulgular, HDKA sonrası erken ve etkili resüsitasyonun, hızlı kardiyak değerlendirme süreçlerinin ve uygun hastaların doğru invaziv stratejilere yönlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Out-of-hospital cardiac arrest (OHCA) continues to be a major global health problem, and acute coronary syndromes represent one of its most common underlying causes. This study aimed to evaluate the distribution of coronary artery lesions, culprit lesion frequency, TIMI flow grades, revascularization rates, and the relationship of these parameters with mortality in patients who achieved return of spontaneous circulation (ROSC) after OHCA and subsequently underwent coronary angiography (CAG). Materials and Methods: This retrospective descriptive study included 155 adult patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of Kayseri City Training and Research Hospital between 2019 and 2024 with OHCA, achieved ROSC after cardiopulmonary resuscitation (CPR), and underwent CAG due to suspected acute coronary syndrome. Demographics, comorbidities, arrest characteristics, laboratory parameters, ECG findings, CAG results, TIMI flow grades, and clinical outcomes were analyzed. Binary logistic regression was performed to identify independent predictors of mortality. Results: The mean age of the patients was 62.2±12.3 years, and 79.4% were male. In 80% of cases, the arrest was witnessed by Emergency Medical Services (EMS). The initial rhythm was VF/pVT in 47.1% of patients and asystole/PEA in 52.9%. Post-ROSC ECG most commonly showed sinus rhythm (24.5%) and atrial fibrillation (20.6%). The most frequent culprit lesion identified by CAG was located in the left anterior descending (LAD) artery (41.9%). No significant coronary lesion was detected in 23.9% of patients. Among those who underwent percutaneous coronary intervention, TIMI 3 flow was achieved in 51.7%. The in-hospital mortality rate was 83.2%. Non-survivors were significantly older (63.78 vs. 54.35 years; p<0.001), had lower pH (7.05 vs. 7.13; p=0.038), and higher lactate levels (11.33 vs. 9.28 mmol/L; p=0.027) than survivors. Older age (OR=1.095; p=0.003) and longer CPR duration (OR=1.131; p=0.001) were independent predictors of mortality. While VF/pVT was significantly more common among survivors (84.6%), asystole/PEA was strongly associated with mortality (p<0.001). Conclusion: In OHCA patients who achieved ROSC and underwent CAG, LAD was the most common culprit artery, and TIMI 3 flow was successfully achieved in more than half of the interventions. Despite this, in-hospital mortality remained high. Age, CPR duration, and initial arrest rhythm were important predictors of mortality. These findings emphasize the importance of rapid, high-quality resuscitation efforts, timely cardiac evaluation, and appropriate selection of patients for invasive strategies following OHCA.