Preoperatif lenfosit/ monosit, trombosit/ lenfosit ve nötrofil/ lenfosit oranlarının seröz over kanserindeki yeri
The rate of the preoperative lymphocyte/ monocytes, trombocyte/ lymphocyte and neutrophil/ lymphocyte in the serous ovarian cancer
- Tez No: 460326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TANER TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Over kanseri %50'den az 5 yıllık yaşam oranıyla tüm jinekolojik maligniteler içerisinde mortalite oranı en yüksek olan kanserdir. Over kanserindeki diagnostik ve terapötik gelişmelere rağmen, genel 5 yıllık sağ kalım oranında çok az değişiklik olmuştur. Hayat boyunca yakalanma riski 1/58 ile 1/68 arasında değişmektedir. Hastalara çoğunlukla ileri evrelerde tanı koyulabilmektedir. Çünkü hastalık ileri evrelere kadar asemptomatik seyretmektedir. Aynı zamanda hastalığı erken evrelerde tanıyabilmek için sınırlı sayıda duyarlı tarama testleri vardır. Sistemik inflamatuar yanıtım karsinogeneziste kritik rol oynadığına dair yükselen kanıtlar vardır. Bunu immün sistem ve inflamatuar hücreler işbirliği içerisinde tümör progresyonuna katkı sağlayarak yapmaktadırlar. Tümöral mikro çevrenin salgıladıkları sitokinlere cevaben oluşan nötrofili, rölatif lenfositopeni ve trombositoz bu değişikliklere öncülük etmektedir. Tümör progresyonunda rol oynayan bu hematolojik değişikliklerin incelenmesi son zamanlarda bu parametrelerin çeşitli kombinasyonlarda birbirlerine bölünmesi ile hesaplanan oranların gidişi predikte etmedeki rollerinin ilgi odağı haline gelmesine sebep olmuştur. Çok sayıda benign ya da malign hastalıkta NLO, LMO ve TLO'nun prognostik rolleri araştırılmıştır. Literatürde seröz over kanserinde preoperatif preinflamatuar oranların prognozu predikte etmede rollerini araştıran az sayıda çalışma olması sebebi ile çalışmamızda anlamlı bir prognostik faktöre ulaşabilmeyi öngörerek seröz over kanserinde bu oranların genel sağ kalım ve hastalıksız sağ kalım üzerindeki etkilerini incelenmesi amaçlanmış ve bu amaçla 2011 Ocak ve 2015 Aralık tarihleri arasında hastanemizde over kanseri tanısı ile opere olup kesin patolojik tanısı seröz over olan 86 hastanın preoperatif verilerine ve takiplerine ulaşılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesi, 'SPSS 11.5 for Windows' paket programı kullanılarak yapıldı. Genel sağ kalım (GSK); tanı anından ölüme kadar veya son kontrole kadar geçen süre, hastalıksız sağ kalım (HSK); operasyon tarihinden ilk lokal ve/veya uzak rekürensin tespit edildiği tarihe veya son kontrole kadar geçen süre olarak hesaplanmıştır. Gruplar arası oranların karşılaştırılması için“Pearson chi-square test”ve“Fisher exact test”, sağ kalım analizinde“Kaplan-Meier metodu”kullanılmış ve gruplar arasındaki farklılık“log-rank test”ile karşılaştırılmıştır. p değerinin
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer has the highest mortality rate among all gynecological malignities with less than 50% of five-year survival rate. Despite the diagnostic and therapeutic developments in ovarian cancer, five-year survival rate has slightly changed. The risk of ovarian cancer for the life varies between 1/58 and 1/68. Because of the fact that the disease progresses asymptomatic until the advanced stages, making diagnosis of the disease happens mostly in the advanced stages. Besides, there are a limited number of interactive screening tests in order to make diagnosis of disease at early stages. There is growing evidence that the systemic inflammatory response plays a critical role in carcinogenesis. It happens with the cooperation of the immune system and inflammatory cells by contributing the tumor progression. Neutrophilia, relative lymphocytopenia, and thrombocytosis that appear in response to cytokines secreted by tumoral micro environment pioneer these changes. Examination of these hematologic changes, which play a role in tumor progression, has recently led to the conversion of these parameters into various combinations, which has become the focus of attention on the role of predictive rates. The prognostic role of NLO, LMO and TLO in a large number of benign or malignant diseases has been investigated. There are only a few studies investigating the role of preoperative preinflammatory rates in predicting prognosis in serous ovarian cancer in the literature. Departing from that, this study aimed to investigate the effects of these rates of overall survival and disease-free survival in serous ovarian cancer by predicting to reach a significant prognostic factor. For this purpose, between January 2011 and December 2015, preoperative data and follow up of 86 patients who have been operated with the diagnosis of ovarian cancer and have had a definitive pathological diagnosis as the serous ovary is obtained from our hospital. Statistical evaluation of the data was performed using the 'SPSS 11.5 for Windows' package program. Overall survival; time from diagnosis to death or time to final control, disease-free survival; is calculated as the time from the date of operation to the date on which the first local and/or remote recurrence was detected or until the last control.“Pearson chi-square test”and“Fisher exact test”were used for comparison between groups,“Kaplan-Meier method”was used for survival analysis and the difference between groups was compared with“log-rank test”.