Apollonius çemberinden üretilmiş fraktal şekilli defektli toprak yapısı kullanılan dizi anten
Array antenna using defected ground structure shaped with fractal form generated by apollonius circle
  1. Tez No: 460890
  2. Yazar: SÜLEYMAN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasında; küçük boyutları ile daha üstün bir performans elde edebilmek için fraktal bir şekil ile Defektli Toprak Yapısı (Defected Ground Structure – DGS) birleştirilerek çoklu bantta çalışabilen özgün bir anten tasarlanmış ve üretilmiştir. Bu durum da yapılan tasarım jeosenkron uydu haberleşmesi için mükemmel uyumlu bir hale gelmiştir. Apollonius çemberinden faydalanılarak kendine has bir fraktal şekil modellenmiş ve farklı frekans bantları ile çalışabilmesi için antenin toprak yüzeyine kazınmıştır. Tasarlanan tek antenler 2X2 dizi anten yapısı oluşturmak üzere yerleştirilmiştir. İmal edilen bu çok küçük anten tasarımı ile yapılan test sonuçları hem bilgisayar benzetiminde başarılı bir dizilim yapıldığını, hem de küçük anten tasarımının verimliliğini ispatlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a novel multi-band antenna was designed and manufactured by blending a fractal shape and Defected Ground Structure (DGS) to achieve superior performances. The design mode in this case is perfectly compatible with geosynchronous satellite communications. Utilizing the Apollonius circle, a unique fractal shape was modeled and the antenna was grounded to work with different frequency bands. The designed single antennas were aligned to form a 2x2 array antenna structure. The test results of the manufactured antenna proved that a successful arrangement was made in computer simulation and the efficiency of small antenna design.