Kastamonu ilindeki banka müşterilerinin katılım (İslami) bankacılığı hakkındaki algıları
The perceptions of bank customers about participation (Islamic) banking in Kastamonu
- Tez No: 547316
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN HALİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kastamonu ilindeki banka müşterilerinin İslami bankacılık ve finans uygulamaları hakkındaki algılarını bir anket uygulaması ile belirlemektir. Anketin örneklem kapsamındaki 275 katılımcıya internet ortamında ulaştırılmasıyla veriler elde edilmiştir. Toplanan veriler ile katılımcıların demografik özellikleri, İslami finans ve faizsiz bankacılık ürünleri hakkındaki düşünceleri istatistiksel olarak analiz edilmiştir. Veriler ile ilk önce frekans tabloları oluşturulmuştur. Ardından veriler çeşitli analiz yöntemlerine tabi tutularak önemli bulgular elde edilmiştir. Bulgulara göre; katılımcıların genel olarak İslami finans hakkındaki bilgi düzeyleri düşük seviyelerdedir. Murabaha ve Mudaraba katılımcılar tarafından en çok bilinen ürünlerdir. Katılımcıların banka seçimini etkileyen en önemli faktörler; bankanın itibarı, düşük işlem masrafları ve banka personelinin davranışlarıdır. Dini hassasiyet ise son sıralarda yer almıştır. Ayrıca müşterilerin İslami bankacılık hakkında şüpheleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Abstract: The purpose of this research, in the province of Kastamonu bank customers to determine their perceptions on Islamic banking and finance applications with a survey application. The data delivered by the 275 participants in the Internet environment within the scope of the survey sample was obtained. The demographic characteristics of the participants, Islamic finance and interest free banking products were analyzed statistically with the collected data. First, frequency tables were created. Then, data were subjected to various analysis methods and important findings were obtained. According to the findings, participants have low levels of knowledge about general Islamic finance. Murabaha and Mudaraba are the most well-known products by the participants. The most important factors affecting the choice of participants are; the bank's reputation, low transaction costs and the behavior of bank personnel. The religious sensitivity was close to the last rank. Customers also have doubts about Islamic banking.