Kastamonu ilindeki hane halkının kredi kartı kullanımlarının incelenmesi
İnvestigation of credit card usage of households in Kastamonu province
- Tez No: 717238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşadığımız çağda en çok tercih edilen modern bir ödeme aracı olan kredi kartları, globelleşmeyle birlikte hızlı tüketimin önemli bir yapı taşı haline bürünmüştür. Kredi kartı kullanımında gerçekleşen artış, tüketim harcamalarını, böylelikle de ekonomik canlanmayı beraberinde getirmektedir. Kredi kartı kullanımı hane halklarının mikroekonomik seviyelerini etkilerken aynı zamanda toplam düzeyde para arz ve talebinin makroekonomik işleyişi açısından önemli bir yer kapsamaktadır. Bu sebeple çalışmanın amacı Kastamonu ilinde bulunan hane halkının, sosyo-ekonomik ve demografik durumları ile kredi kartı kullanımları arasındaki bağlantı incelenmektedir. Bu amaçla toplanan anketlerden elde edilen 406 katılımcı verisi, analizde kullanılmıştır. Uygulamada SPSS ve AMOS programları ile frekans, güvenilirlik, geçerlilik, açıklayıcı faktör analizi, doğrulayıcı faktör analizi, t testi ve ANOVA testleri uygulanmıştır. Kredi kartı kullanımında kullanıcının algıladığı bilinçli kullanım, kullanım memnuniyeti ve ihtiyaçsal kullanımlarını; cinsiyet, yaş, eğitim, medeni durum, aylık gelir, aylık harcama tutarı gibi değişkenler arasında anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Çalışma sonucunda kart kullanıcıları arasında eğitim durumu ve aylık gelir değişkenlerinin kredi kartı kullanımında farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit cards, which are the most preferred modern payment tools in our age, have become an important building block of fast consumption with globalization. The increase in the use of credit cards brings consumption expenditures and thus economic revival. While the use of credit cards affects the microeconomic levels of households, it also has an important place in terms of the macroeconomic functioning of money supply and demand at the aggregate level. For this reason, the aim of the study is to examine the relationship between the socio-economic and demographic conditions of the households in Kastamonu and their credit card usage. The data of 406 participants obtained from the questionnaires collected for this purpose were used in the analysis. Frequency, reliability, validity, explanatory factor analysis, confirmatory factor analysis, t test and ANOVA tests were applied with SPSS and AMOS programs. The conscious use, satisfaction of use and needy usage perceived by the user in credit card usage; It was examined whether there was a significant difference between variables such as gender, age, education, marital status, monthly income, monthly expenditure amount. As a result of the study, it has been determined that the education level and monthly income variables differ in the use of credit cards among card users.