Nikel titanyum eğe sistemlerinin döngüsel yorgunluklarının farklı test yöntemleri ile karşılaştırılması
The evaluation of cyclic fatigue of various nickel titanium instruments with different test methods
- Tez No: 461155
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ OĞUZ YOLDAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Nikel-titanyum döner eğeler kök kanal tedavisi sırasında en yaygın kullanılan sistemlerdir. Ni-Ti sistemlerin en büyük dezavantajı kullanım sırasında çeşitli sebeplerle meydana gelen kırıklardır. Bu çalışmanın amacı Reciproc, Waveone, Protaper Next, OneShape ve TF Adaptive Ni-Ti sistemlerin döngüsel yorgunluklarını üç farklı test metodu ile değerlendirmektir. Bu çalışmada 45° ve 60° kurvatür açılarına sahip üç farklı döngüsel yorgunluk test metodu kullanılmıştır. Bu metodlar üç pin yöntemi, eğimli paslanmaz çelik blok ve oluklu metal bloktur. Beş farklı markanın toplamda 300 eğesi üretici firmanın önerdiği tork ve hızda kırılana kadar kullanılmıştır. Kırılana kadarki süre dakikadaki devir ile çarpılarak döngü sayısı hesaplanmıştır. Rastgele seçilen örnekler kırık tiplerini ve uzunluklarını incelemek için stereomikroskop altında x10 büyütmede incelenmiştir. Sonuç olarak 45° üç pin test metodu hariç bütün testlerde kullanılan her marka enstrümanın kırılana kadarki süreleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır. Reciproc eğeleri bütün test metodlarında en yüksek dönüş sayılarına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nickel Titanium rotary systems are the most widely used procedures in root canal treatment. The major disadvantage of nickel titanium systems are seperation of files into the root canals due to mechanical properties. The aim of this study is to evaluate the cyclic fatigue resistance and fracture patterns of Reciproc, Waveone, Protaper Next, OneShape and TF Adaptive NiTi systems with three different test methods. Three different cyclic fatigue test methods with two different angle (45° and 60°) were used in this study. The test devices were stainless steel three-pin device, sloped stainless-steel block and metal block with groove device. Totally 300 files of five different brands (n=10) rotated until failure occurs at speed and torque settings recommended by their manufacturers. The time until the fracture recorded and converted to the number of rotations to failure by multiplying the time until the fracture by revolutions per minute. Representative samples were also examined 10x magnification with a stereomicroscope to determine fracture patterns and lenghts. There is a statistically significant difference between all instruments in each test method except stainless steel three-pin device 45°. Reciproc instruments have the highest number of cycles to fracture with each test method.