Batı Trakya'daki özel eğitim gerektiren çocuğa sahip olan azınlık ailelerinin yaşadıkları sorunlar
Problems of minority families who have children in need of special education in Western Thrace
- Tez No: 571067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMİRALİ YAŞAR ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Engelli Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmanın amacı, Batı Trakya'daki özel eğitim gerektiren çocuğa sahip olan azınlık ailelerinin yaşadıkları sorunların belirlenmesidir. Çalışma, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Batı Trakya'da Gümülcine ilinde bulunan azınlık destek birimine devam eden ilköğretim çağındaki çocukların aileleri ile yürütülmüştür. Araştırmada, Batı Trakya'da engelli çocuğa sahip aile bireyleri ile engelli çocuklar hakkında bazı bilgileri elde etmek amacıyla araştırmacı ve danışman tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, yüzde ve frekans gibi betimsel istatistikler yanında bağımlı değişkenin bağımsız değişkenlerle ilişkisi analiz edilirken ise kaykare testi kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
In this reseach, it is aimed to determine the problems of the minority families having children who are in need of special education in Western Thrace. The families of the children who continue to the minority support units in in educational the period of 2018-2019 in Gümülcine (Komotini) province of Western Thrace were included in the survey. In the study, a questionnaire was prepared by the researcher and the supervisor to collect data. In addition, data were collected through social observation and research from archives. Descriptive statistics such as arithmetic mean, standard deviation, percentage and frequency were used to analyze the data.