Yahya Kemal Beyatlı'nın mensur eserlerinde birleşik fiiller
Compound verbs in the prosaic works of Yahya Kemal Beyatlı
  1. Tez No: 461305
  2. Yazar: İHSAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışma Yahya Kemal BEYATLI'nın sekiz nesir kitabında yer alan birleşik fiillerin ortaya çıkarılması amacıyla hazırlanmıştır. Giriş bölümünde, Türk edebiyatının üç büyük şairinden biri olan Yahya Kemal'in hayatı, edebi kişiliği ve sanatı, eserleri ile eserlerinin içeriği hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmamızın inceleme bölümünde ise Türk gramerinin üzerinde en çok tartışılan konulardan biri olan“Birleşik Fiiller”üzerinde dil bilimcilerin çeşitli görüşlerine yer verilmiş, eserlerde yer alan birleşik fiiller“İsim ve Yardımcı Fiillerle Kurulan Birleşik Fiiller, Tasviri Fiillerle Kurulan Birleşik Fiiller ve Anlamca Kalıplaşmış-Deyimleşmiş Birleşik Fiiller”olarak üç başlık altında tasnif edilmiştir. İnceleme bölümünde tasnif edilen birleşik fiillerin hangi eserlerde ve hangi sıklıkta kullanıldığı tablolar halinde gösterilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ortaya çıkan veriler değerlendirilmiş ve bir kısım sonuçlara ulaşılmıştır. Kaynaklar bölümünde çalışma sırasında kullanılan kaynaklar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The study is prepared for identifying the compound verbs in eight prose books of Yahya Kemal BEYATLI. In the introductory chapter, the life of Yahya Kemal BEYATLI, one of the three big poets of Turkish Literature, his literary identity and art, his works and the content are mentioned. In the analysis chapter, many arguments of linguistics on ''Compound Verbs'', one of the most discussed topics of Turkish Linguistics are included. The compound verbs are tabulated under three titles: ''Compound Verbs Which Are Made With Main Auxiliary Verbs, Compound Verbs Which Depict a Motion and Meaningly Rigid Compound Verbs.'' Also in which works and how frequently the compound verbs that are tabulated in the analysis chapter used are shown in charts. As a conclusion, the obtained data are evaluated and a few results are achieved.Lastly the sources were given in the bibliography.